Водні ресурси
Інвентаризація водних об’єктів та гідротехнічних споруд
Утримання гребель та водоскидних споруд у належному технічному стані вимагає щоденного нагляду, особливо в період проходження весняної повені та дощових паводків, а також періодичного проведення поточного та капітального ремонтів, які зобов’язані здійснювати балансоутримувачі гідротехнічних споруд. Розташування на річках ставків та водосховищ у каскаді вимагає відповідного регулювання скидів води, особливо у період проходження повеней та паводків, а також при відлові риби та виконанні ремонтних робіт. Відсутність власника ставить під загрозу руйнування гідротехнічних споруд в цілому по каскаду в басейнах річок, затоплення та підтоплення територій у заплавах, руйнування шляхів та інших комунікацій, що може привести до непередбачених наслідків та значних економічних збитків.
За ініціативи облводресурсів, Черкаською обласною радою було прийнято рішення № 39-16/VI від 24.04.2015 «Деякі питання набуття права власності на об’єкти безхазяйного нерухомого майна на території області». Цим рішенням передбачено сільськими, селищними , міськими та районними радам здійснити інвентаризацію гідротехнічних споруд, що входять до складу штучних водних об’єктів, а також прийняти їх у комунальну власність територіальних громад відповідно до розташування цих об’єктів на визначених територіях. Та в подальшому запровадити платне користування гідротехнічними спорудами шляхом укладання договорів оренди нерухомого майна між відповідними радами і користувачами земельних ділянок водного фонду, забезпечивши страхування об’єктів оренди.
З роз’яснювальною метою, облводресурсів та підпорядкованими організаціями, були проведені наради по всих 20 районах області з головами районних державних адміністрацій, районних, сільських, селищних та міських рад. Також, районним радам та райдержадміністраціям області були надіслані роз’яснювальні листи та зразки актів інвентаризації гідротехнічних споруд.
Всього за 2015-2016 роки до облводресурсів надійшло лише 1025 актів інвентаризації гідротехнічних споруд.
Для прискорення роботи щодо виконання рішення обласної ради від 24.04.2015 № 39-16/VI з проведення інвентаризації та взяття на баланс безгосподарських гідротехнічних споруд, 14 листопада 2016 року, за ініціативою облводресурсів, була проведена нарада обласної державної адміністрації щодо вирішення проблемних питань з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд.
Відповідно п.2 протоколу зазначеної наради інвентаризацію водних об’єктів та гідротехнічних споруд було доручено провести районним державним адміністраціями області спільно з представниками облводресурсів, Головного управління Держгеокадасту в Черкаській області, цивільного захисту облдержадміністрації, управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації, державної екологічної інспекції в Черкаській області та органів місцевого самоврядування.
Інвентаризація водних об’єктів та гідротехнічних споруд була завершена всіма районними державними адміністраціями області, акти інвентаризації не надійшли лише від міських рад міст Сміла та Корсунь – Шевченківський.
Всього до облводресурсів надійшло 2932 акти інвентаризації водних об’єктів та гідротехнічних споруд.
Відповідно актів інвентаризації в області налічується 2964 водних об’єкти, на яких розташовано 2749 гідротехнічних споруд, з них 1120 мають балансоутримувачів.
Відповідно до ст. 269-273 Цивільного процесуального кодексу України, ст.335 Цивільного кодексу України та ст.51 Водного кодексу України, розроблені «Рекомендації щодо порядку взяття на баланс безхазяйної гідротехнічної споруди водного об’єкту», які погоджені облдержадміністрацією та доведені до райдержадміністрацій, міських рад та об’єднаних територіальних громад області.
Спостереження за станом водних об’єктів області
Відповідно до своїх функцій відділ проводить постійні спостереження за розвитком гідрометеорологічної обстановки на водних об’єктах області. Щоденно в Кризовий Центр Держводагенства України передається оперативна інформація про водогосподарську обстановку в зоні діяльності Черкаського регіонального офісу. Інформація про водогосподарську обстановку в області за тиждень та за місяць передається до Кризового Центру Держводагенства України та до Басейнових управлінь річок Дніпро, Південний Буг та Рось.
Надає пропозиції міжвідомчим комісіям по встановленню режимів роботи водосховищ басейну р. Рось та р. Південний Буг та, в межах області, здійснює моніторинг по дотриманню режимів роботи водогосподарських систем та основних водосховищ області.
В період проходження повені та паводків забезпечує співпрацю в установленому порядку з місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, територіальними органами МНС, з іншими центральними органами виконавчої влади, природоохоронними органами, а також з водогосподарськими організаціями та установами, які належать до сфери управління Держводагентства України.
У статті 51 Водного кодексу України визначаються зобов’язання щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об’єкта, експлуатації водосховищ та ставків відповідно до встановлених для них центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства, режимів роботи. Розробку режимів роботи орендованих водних об’єктів, в межах Черкаської області здійснює регіональний офіс.
За 2018 рік відділом було розроблено 97 та затверджено Держводагентством України 93 режими роботи орендованих водних об’єктів.
Протягом І кварталу 2019 року розроблено 155 режимів роботи орендованих водних об’єктів, 5 з них затверджено сектором Держводагенства України у Черкаській області.
Акції екологічного спрямування
Регіональний офіс та підпорядковані організації постійно приймають участь в проведенні щорічних акцій екологічного спрямування.
В 2018 році в рамках акцій по відзначенню «Всесвітнього дня водно-болотних угідь», «Всесвітнього дня води», Всеукраїнської акції «За чисте довкілля» (Місячник благоустрою), «Дня довкілля», акції «До чистих джерел», «Дня Південного Бугу», «Міжнародного дня Дніпра», «Міжнародного дня чистих берегів» було прибрано 170,33 га територій, проведено обкошування територій на площі 643,43 га, ліквідовано 23 сміттєзвалища, висаджено 432 дерева та 137 кущів, упорядковано 4,0 га газонів та клумб, очищено від сміття 65,68 км берегів річок, відновлено та впорядковано 19 джерел, впорядковано 4 витоки річок (річки Суха Згар, Золотоношка, Черепинка, Суба), облаштовано місце відпочинку на березі р.Рось в с. Драбівка Корсунь-Шевченківського району.
Крім того, було опубліковано 11 статей в місцевих ЗМІ, прозвучало 11 виступів по районних радіо. Інформація постійно висвітлювалася на сайті Офісу. Проводилися ознайомчі лекції-бесіди в трудових колективах, серед учнівської та студентської молоді, серед учнів молодших класів та дітей працівників водогосподарської галузі проводилися конкурси малюнків.
За І квартал 2019 року
В першому кварталі 2019 року організовано та проведено заходи до Всесвітнього дня водно-болотних угідь та Всесвітнього дня води, зокрема:
– до Всесвітнього дня водно-болотних угідь проведено лекції в Свидівоцькій загальноосвітній школі I–III ступенів, Червонослобідських загальноосвітніх спеціалізованих школах №1 та №2, Державному навчальному закладі Корсунь-Шевченківському аграрному ліцеї та Червонослобідській сільській раді, надруковано статтю в газеті «Надросся» та озвучено виступ по радіо «На хвилі Корсуня»;
– до Всесвітнього дня води проведені збори трудових колективів конкурси дитячих малюнків серед дітей працівників апарату Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області та учнів загальноосвітніх шкіл, проведено виховні уроки в школах, опубліковано 5 статей в газетах та озвучено 2 виступи по районних радіо. Крім того проведено суботник під час якого упорядковано два джерела, очищено від сміття 1,3 км берегової лінії, прибрано 2,0 га територій, висаджено 10 кущів, обрізано 120 шт. дерев, побілено 150 шт дерев, упорядковано клумб площею 0,10 га.