Характеристика стану вод р. Дніпра та р. Рось протягом лютого 2021 року Загальна характеристика стану якості вод та факторів впливу

За результатами проведених у лютому досліджень поверхневих вод гідрохімічний стан води в районі контрольованих створів р. Дніпра та р. Рось знаходився на задовільному рівні, з незначними сезонними змінними значеннями якісних показників води характерними для зимового періоду.

Основні фактори, які вплинули на зміни в якісному стані води є низька температура води та повітря, опади, сніговий покрив, льодостав та продовження сезонних гідробіологічних та гідрохімічних процесів самоочищення води.

Вміст розчиненого кисню у воді (на момент спостереження) знаходився на задовільному рівні і складав:

– на водозаборі міста Черкаси – 7,2 мгО2/дм3;

– у р. Рось на водозаборі м. К-Шевченківський – 6,8 мгО2/дм3.

У порівняльних значеннях, якість води за основними показниками в середньому складала:

– з відповідним місяцем лютим 2019 року – погіршеного стану;

– з попереднім місяцем січнем 2020 року – погіршеного стану.

Це обумовлено тим, що  у зимовий період по причині наявності товстого шару льоду, вкритого снігом, немає доступу повітря з атмосфери до води, світовий потік не проходить через сніговий покрив, що унеможливлює процес фотосинтезу і як наслідок відбувається зниження вмісту у водах розчиненого кисню. Також в зимовий період в водоймах посилюються процеси розкладу відмерлих рослин та організмів, на які витрачається кисень

Характеристика стану р. Дніпра протягом лютого в порівнянні з минулим місяцем:

– на водозаборі міста Черкаси (с. Сокирна), показник ХСК збільшився до 34,0 мгО2/дм3 (перевищення нормативу ГДК ЕБВО в 1,4 рази), збільшився і  вміст фосфатів до 0,66 мг/дм3. Вміст амонію зменшився до 0,19 мг/дм3. Вміст розчиненого у водах кисню складав 7,2 мгО2/дм3.

В порівнянні з минулим місяцем гідрохімічний стан  р. Рось на водозаборі         м. Корсунь-Шевченківський погіршився. Показник ХСК значно збільшився та перевищив норматив ГДК ЕБВО від 30.07.12 в 2,1 рази. Збільшився вміст фосфатів до 0,88 мг/дм3. Зменшився вміст амонію до 0,23 мг/дм3 та вміст заліза. Вміст розчиненого кисню зменшився до 6,8 мгО2/дм3.

Інформація про стан води у басейні Дніпра протягом лютого-січня 2021 рр.