Характеристика стану вод р. Дніпра, р. Рось та р. Гнилий Тікич протягом липня 2021 року
Відповідно до наказу Держводагентства України від 31.03.2021 № 233 «Про впровадження Порядку здійснення державного моніторингу вод» лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області з метою встановлення хімічного стану масивів поверхневих вод проведено відбір проб води на визначення пріоритетних речовин в 10 пунктах моніторингу.
Перелік відібраних проб води відповідно до Програми моніторингу:
- р. Дніпро, 0,5 км нижче м. Канів (гідромет);
- 678 км, с. Сокирне, питний водозабір м. Черкаси;
- р. Рось (Корсунь-Шевченківське водосховище), 64 км, м. Корсунь-Шевченківський, питний водозабір;
- р. Росава, 3 км, с. Гамарня, Канівський район (вплив річки Росава);
- р. Супій, нижче м. Яготин;
- р. Вільшанка, у межах с. Мліїв;
- р. Золотоношка, 18 км, с. Благодатне, Золотоніський район;
- р. Ірклій (Чорнобаївське водосховище), 22 км, смт. Чорнобай, Чорнобаївське ВУЖКГ;
- р. Тясмин, 9 км, м. Чигирин, КП “Чигирин”;
- р. Тясмин (Кам’янське водосховище), 120 км, м. Кам՚янка.
Відібрані проби води доставлені в центральну лабораторію моніторингу вод Північного регіону МОЗМ дніпровських водосховищ м. Вишгород для подальшого проведення вимірювань пріоритетних забруднюючих речовин (пестициди, фунгіциди, гербіциди, інсектициди легкі органічні сполуки, поліахроматичні вуглеводні та важкі метали (кадмій, свинець, ртуть, нікель)) та специфічних басейнових речовин.
Також проведений відбір проб води на водозаборах с. Сокирне, м. Корсунь-Шевченківське та м. Звенигородка для проведення вимірювань на вміст забруднюючих речовин по 20 показниках.
Характеристика стану вод р. Дніпра, р. Рось та р. Гнилий Тікич протягом липня 2021 року
Загальна характеристика стану якості вод та факторів впливу
За результатами проведених в липні досліджень поверхневих вод гідрохімічний стан води в районі контрольованих створів р. Дніпра, р. Рось та р. Гнилий Тікич знаходився на задовільному рівні, з незначними сезонними змінними значеннями якісних показників води характерними для літнього періоду.
Основні фактори, які вплинули на зміни в якісному стані вод є висока температури повітря та води, інтенсивне масове цвітіння вод і як наслідок, підвищення в них вмісту азоту амонійного, фосфатів, органічного забруднення та зменшення вмісту розчиненого кисню у воді (без критичних значень).
Вміст розчиненого кисню у воді (на момент спостереження) знаходився на задовільному рівні і складав:
– на водозаборі міста Черкаси – 5,8 мгО2/дм3;
– у р. Рось на водозаборі м. К-Шевченківський – 8,6 мгО2/дм3;
– р. Гнилий Тікич на водозаборі м. Звенигородка – 6,9 мгО2/дм3
У порівняльних значеннях, якість води за основними показниками в середньому складала:
– з відповідним місяцем липнем 2020 року – погіршеного стану;
– з попереднім місяцем червнем 2021 року – погіршеного стану.
Характеристика стану р. Дніпра протягом липня в порівнянні з минулим місяцем:
– на водозаборі міста Черкаси (с. Сокирна), показник ХСК зменшився до 31,0 мгО2/дм3 (перевищення нормативу ГДК ЕБВО в 1,2 рази). Вміст фосфатів збільшився в 2,1 рази і складав 0,35 мг/дм3, незначно зменшився амонію до 0,44 мг/дм3. Вміст заліза загального залишився на рівні минулого місяця. Вміст розчиненого у водах кисню зменшився в 1,3 рази.
В порівнянні з минулим місяцем гідрохімічний стан р. Рось на водозаборі м. Корсунь – Шевченківський незначно покращився. Зменшився в 1,5 рази показник ХСК до 35,0, але перевищив норматив ГДК ЕБВО від 30.07.12 в 1,4 рази. Збільшився вміст фосфатів до 1,1 мг/дм3 та вміст амонію до 0,47 мг/дм3. Показник вмісту заліза загального залишився на рівні минулого місяця.
Гідрохімічний стан води р. Гнилий Тікич на водозаборі м. Звенигородка погіршився в порівнянні з минулим місяцем. Показник ХСК збільшився до 46,0 мгО2/дм3 (перевищення нормативу ГДК ЕБВО в 1,8 рази), значно збільшився вміст амонію 0,60 мг/дм3, марганцю до 0,056 мг/дм3. Вміст заліза залишився на рівні минулого місяця. Вміст розчиненого у воді кисню знизився в 1,4 рази, в порівнянні з минулим місяцем.
Інформація про стан води протягом червня-липня 2021 р.