Інформація про якість води для поливу сільськогосподарських культур на початок поливного періоду 2020 року
На початок поливного періоду 2020 року в зоні діяльності Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області було відібрано 14 проб води на скорочений хімічний аналіз із джерел зрошення, з яких передбачається забір води для поливу сільськогосподарських культур.
Основними джерелами зрошення в Черкаській області є Кременчуцьке, Канівське водосховища, річки Гірський Тікич, Фоса, ставки на річках Паланка та Гнилий Товмач.
Хімічний аналіз відібраних проб води виконано лабораторією Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області.
Визначення якості води проводилось відповідно до національного стандарту України ДСТУ 2730:2015 «Якість природної води для зрошення. Агрономічні критерії».
За критеріями оцінки якості поливних вод, згідно стандарту, води, які будуть використовуватися для поливу сільськогосподарських культур у 2020 році, відносяться до ІІ класу придатності – «обмежено придатні», використання яких можливе за умов обов’язкового застосування комплексу заходів щодо запобігання деградації ґрунтів.
Вода в Канівському водосховищі (точка відбору с. Сушки Канівський район) обмежено придатна за небезпекою токсичного впливу на рослини, водневий показник рH становить 7,1, загальна мінералізація – 0,298 г/дм³.
Кременчуцьке водосховище – в точках відбору с. Домантове, с. Дмитрівка Золотоніського району, с. Вереміївка Чорнобаївського району та пристань «Адамівка» Чигиринського району води обмежено придатні за небезпекою підлуження ґрунтів та токсичного впливу на рослини з середнім водневим показником рH – 7,2 та загальною мінералізацією –0,410 – 0,484 г/дм³; в точках відбору с. Васютинці Чорнобаївського району, с. Тіньки, с. Топилівка Чигиринського району та с. Леськи, с. Худяки Черкаського району води обмежено придатні за небезпекою підлуження, осолонцювання ґрунтів та токсичного впливу на рослини з середнім водневим показником рH – 7,5 та загальною мінералізацією – 0,418 – 0,548 г/дм³.
Вода в річці Гірський Тікич (точка відбору – с. Глибочок Тальнівський район) обмежено придатна за небезпекою підлуження ґрунтів та токсичного впливу на рослини з водневим показником рH – 7,3 та загальною мінералізацією – 0,438 г/дм³.
В річці Фоса (точка відбору – с. Яснозір’я Черкаський район) вода обмежено придатна за небезпекою підлуження ґрунтів та токсичного впливу на рослини з водневим показником рH – 7,3 та загальною мінералізацією – 0,422 г/дм³.
У ставу на річці Паланка (с. Паланка Уманський район) вода обмежено придатна за небезпекою підлуження ґрунтів та токсичного впливу на рослини, водневий показник рH становить 7,4, загальна мінералізація – 0,402 г/дм³.
У ставу на річці Гнилий Товмач (с. Ярославка Шполянський район) вода обмежено придатна за небезпекою підлуження, осолонцювання ґрунтів та токсичного впливу на рослини, водневий показником рH становить 7,5, загальна мінералізація – 0,564 г/дм³.
Регіональним офісом водних ресурсів у Черкаській області результатами проведеної оцінки якості води в основних джерелах зрошення для водокористувачів області було надано 30 довідок щодо можливого проведення поливів без погіршення меліоративного стану земель.