12 червня 2019 року відбулась нарада з питань переходу на ринкові відносини із постачання електроенергії.
Для обговорення питань переходу на ринкові відносини із постачання електроенергії та на виконання заходів зазначених у листі Державного агентства водних ресурсів України від 19.04.2019 року№ 2261/11-19, що до зменшення вартості електроенергії, в Регіональному офісі водних ресурсів у Черкаській області була проведена нарада. В робочій зустрічі взяли участь представники водокористувачів, керівництво Лівобережного, Тальнівського міжрайонних управлінь водного господарства та представники енергопостачальної компанії Stable Energy (м. Черкаси).
Відзначалось, що в даний час водогосподарські організації, як власники точок обліку електроенергії, здійснюють її закупівлю за нерегульованим тарифом для забезпечення забору води насосними станціями для зрошення сільськогосподарських угідь.
Згідно Закону України «Про ринок електричної енергії» в електроенергетиці України відбуваються зміни пов’язані з інтеграцією ринку електричної енергії України до регіональних енергетичних ринків, з наступним входженням до загальноєвропейського енергетичного ринку. У зв’язку з цим, споживачам електроенергії необхідно привести комерційні точки обліку електричної енергії у відповідність до вимог п. 3.2 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 311, що передбачає встановлення приладів дистанційного зчитування для локального зчитування результатів вимірювання лічильників електричної енергії (АСКОЕ або ЛУЗОД), встановлених на приєднаннях об’єктів підприємства, що надасть можливість суттєво економити цільові кошти, використані на оплату спожитої електричної енергії, купуючи її погодинно та в нічній час, коли тариф значно дешевший.
Постачальниками електричної енергії було виконано попередній аналіз середнього тарифу на електричну енергію у разі роботи електроустановок у нічний час, в результаті чого було виявлено, що тариф на електричну енергію при роботі у нічний час має бути дешевшим не менш ніж на 15-20 % від діючого тарифу на електричну енергію. Величина фактичної знижки на електричну енергію може бути розрахована після встановлення АСКОЕ або ЛУЗОД та залежить від динаміки споживання електричної енергії кожної вимірювальної площадки.
Аналіз використання електроенергії по Черкаській області за попередні роки, коли проводився її облік за допомогою багатотарифних лічильників на насосних станціях зрошувальних систем, підтверджує розрахунки постачальників електроенергії та суттєво економить кошти водокористувачів при дефіциті бюджетного фінансування.
Компанією Stable Eenergy були доведені основні перспективи переходу на енергоринок при закупівлі електричної енергії, економічні та технічні можливості при впровадженні Автоматизованої Системи Комерційного Обліку Електроенергії (АСКОЕ).
Для досягнення максимального економічного ефекту доцільно при підготовці тендеру розділяти предмет закупівлі на лоти, відповідно до їх характеристик (тобто, окремо ті, де є АСКОЕ – вони отримають найнижчу вартість електроенергії, окремо – де є засоби багатотарифного обліку, окремо – інші). Оскільки зазвичай питома вага споживання електроенергії об’єктами, які обладнані АСКОЕ, найвища, очікуваний результат зменшення вартості електроенергії при такому розділенні складе додатково 3-5%. Предметом договору, або лотом, може виступати навіть окрема площадка вимірювання.
Прийнято рішення забезпечити функціонування системи АСКОЕ на основних об’єктах із найбільшими обсягами споживання електроенергії. Компанією Stable Energy будуть проведені орієнтовні розрахунки, що до економії фінансових ресурсів які використані на оплату електроенергії для забору води по трьом зрошувальним системам в зоні дії Лівобережного та Тальнівського міжрайонних управлінь водного господарства.
Питання що до доцільності та джерел фінансування впровадження АСКОЕ буде визначене водокористувачами за результатами розрахунків.