22 травня – день Південного Бугу

22 травня в Україні відзначається день річки Південний Буг. Хоча сам Південний Буг територією Черкаської області і не протікає, але майже половина території області відноситься до його басейну.

Всього на території області в басейні річки Південний Буг протікають 577 малих річок та струмків, а також чотири середні річки –  Велика Вись, Ятрань, Гнилий Тікич та Гірський Тікич.

Основні притоки середніх річок в області:

– р. Велика Вись – це річки Гептурка, Товмач, Лип’янка (притока річки Товмач);

– р. Гірський Тікич – річки Житниця, Конелка, Торч, Бурти, Срібна Балка, Пожиточна, Китиця, Кищиха, Тальянка, Романівка, Бережинка, Макшиболото;

– р. Гнилий Тікич – річки Свинотопка, Гончариха, Неморож, Попівка, Шполка, Кайтанівка;

– р. Ятрань – це річки Ропотуха, Уманка, Ревуха, Кам՚янка та Оксанка.

Малі річки області, що впадають безпосередньо в річку Південний Буг – це Удич та Синиця.

На річках побудовано 23 водосховища та 2025 ставків.

Водні об՚єкти басейну використовуються для потреб риборозведення, рекреації, зрошення, комунальних, питних та виробничих потреб, а також для потреб гідроенергетики. Наприклад на р. Гірський Тікич побудовані Гордашівська, Юрпільська та Кривоколінська гідроелектростанції, на річці Гнилий Тікич – Лоташівська, Звенигородська, Лисянська та Кам՚янобрідська, а на річці Ятрань – Дубівська та Острівецька.

Водні об՚єкти басейну дуже мальовничі, захопливі та привабливі для туристів. Найбільш відомі з них це Буцький каньон, що розташований на річці Гірський Тікич та  Національний дендропарк «Софіївка», що побудований на руслі річки Кам’янка, яка є лівою притокою річки Уманка, суббасейн річки Ятрань.

Тому сьогодні ми хочемо сказати: «Дякуємо тобі та твоїм притокам річкам-струмочкам Південний Буже за все – за красиві краєвиди, за политі поля, за воду що тече з наших кранів, за вдалу рибалку, за літні купання в річці та зимові прогулянки по льоду та багато – багато іншого» та привернути увагу громадськості до екологічного стану водних об’єктів басейну річки Південного Бугу, не забувайте Вода – це Життя !!!!!