Регіональний офіс водних ресурсів у Черкаській області

Перейти до змісту

Головне меню

Відділ водогосподарських споруд та гідрогеологомеліоративних робіт

18 та 21 грудня 2018 року у приміщенні Будинку архітектора були проведені засідання обласної архітектурно-містобудівної ради при Департаменті містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації, в якому взяла участь заступник Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області Куліш Жанна Вікторівна. На засіданні розглядалися проекти генеральних планів населених пунктів Кривоколінської сільської ради Тальнівського району, Мокрокалигірської сільської ради Катеринопільського району та проекти детальних планів територій окремих земельних ділянок населених пунктів Черкаської області.

За сприяння проекту «Водна ініціатива Європейського Союзу плюс для країн Східного партнерства» 11-12 грудня у м. Київ відбувся навчальний семінар на тему «Розробка плану управління річковим басейном: характеризація, навантаження, вплив», на якому обговорювалися питання:
- кроки щодо впровадження Водної рамкової директиви в Україні;
- презентація кроків реалізації плану управління річковим басейном Дніпра в рамках проекту;
- загальна характеристика району басейну річки Дніпро;
- визначення масивів поверхневих та підземних вод в районі басейну річки Дніпро;
- результати визначення водних об’єктів (досвід країн Грузія, Білорусь, Австрія та Франція);
- представлення національної методики визначення основних антропогенних навантажень та їх впливів на стан поверхневих вод;
- порівняння навантажень різного походження для оцінки стоку забруднення;
- впровадження Моніторингу (досвід Франції та Австрії);
- встановлення основних проблем у басейні річки Дніпро.
У семінарі взяла участь провідний гідролог відділу водогосподарських споруд та гідрогеологомеліоративних робіт Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області Коробка Ольга Яківна.


Інвентаризація водних об’єктів та гідротехнічних споруд

Утримання гребель та водоскидних споруд у належному технічному стані вимагає щоденного нагляду, особливо в період проходження весняної повені та дощових паводків, а також періодичного проведення поточного та капітального ремонтів, які зобов’язані здійснювати балансоутримувачі гідротехнічних споруд. Розташування на річках ставків та водосховищ у каскаді вимагає відповідного регулювання скидів води, особливо у період проходження повеней та паводків, а також при відлові риби та виконанні ремонтних робіт. Відсутність власника ставить під загрозу руйнування гідротехнічних споруд в цілому по каскаду в басейнах річок, затоплення та підтоплення територій у заплавах, руйнування шляхів та інших комунікацій, що може привести до непередбачених наслідків та значних економічних збитків.
За ініціативи облводресурсів, Черкаською обласною радою було прийнято рішення № 39-16/VI від 24.04.2015 «Деякі питання набуття права власності на об’єкти безхазяйного нерухомого майна на території області». Цим рішенням передбачено сільськими, селищними , міськими та районними радам здійснити інвентаризацію гідротехнічних споруд, що входять до складу штучних водних об’єктів, а також прийняти їх у комунальну власність територіальних громад відповідно до розташування цих об’єктів на визначених територіях. Та в подальшому запровадити платне користування гідротехнічними спорудами шляхом укладання договорів оренди нерухомого майна між відповідними радами і користувачами земельних ділянок водного фонду, забезпечивши страхування об’єктів оренди.


Нарада в Смілянській райдержадміністрації

З роз’яснювальною метою, облводресурсів та підпорядкованими організаціями, були проведені наради по всих 20 районах області з головами районних державних адміністрацій, районних, сільських, селищних та міських рад. Також, районним радам та райдержадміністраціям області були надіслані роз’яснювальні листи та зразки актів інвентаризації гідротехнічних споруд.
Всього, за 2015-2016 роки, до регіонального офісу надійшло лише 1025 актів інвентаризації гідротехнічних споруд.
Для прискорення роботи щодо виконання рішення обласної ради від 24.04.2015 № 39-16/VI з проведення інвентаризації та взяття на баланс безгосподарських гідротехнічних споруд, 14 листопада 2016 року, за ініціативою облводресурсів, була проведена нарада обласної державної адміністрації щодо вирішення проблемних питань з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд.
Відповідно п.2 протоколу зазначеної наради інвентаризацію водних об’єктів та гідротехнічних споруд було доручено провести районним державним адміністраціями області спільно з представниками облводресурсів, Головного управління Держгеокадасту в Черкаській області, цивільного захисту облдержадміністрації, управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації, державної екологічної інспекції в Черкаській області та органів місцевого самоврядування.
Станом на 1 січня 2018 року інвентаризація водних об’єктів та гідротехнічних споруд була завершена всіма районними державними адміністраціями області, акти інвентаризації не надійшли тільки від міських рад міст Сміла та Корсунь-Шевченківський.
Всього до облводресурсів надійшло 2932 акти інвентаризації водних об’єктів та гідротехнічних споруд.
Відповідно актів інвентаризації в області налічується 2964 водних об’єкти, на яких розташовано 2749 гідротехнічних споруд, з них 1120 мають балансоутримувачів.
Відповідно до ст. 269-273 Цивільного процесуального кодексу України, ст.335 Цивільного кодексу України та ст.51 Водного кодексу України, розроблені «Рекомендації щодо порядку взяття на баланс безхазяйної гідротехнічної споруди водного об’єкту», які на початку 2018 року, були погоджені облдержадміністрацією та доведені до райдержадміністрацій, міських рад та об’єднаних територіальних громад області.

Моніторинг меліорованих земель


Регіональним офісом водних ресурсів у Черкаській області в рамках ведення моніторингу меліорованих земель за 11 місяців 2018 року було виконано польові роботи:
- проведено обстеження меліорованих земель на площі 81816 га;
- проведено 6552 замірів рівнів грунтових вод;
- відібрано 280 проб води із каналів, свердловин та джерел зрошення на скорочений хімічний аналіз, 10 проб на визначення вмісту заліза;
- виконано 75 погонних метрів розвідувального буріння, відібрано 1500 проб ґрунту на визначення вологості;
- здійснено 56 замірів швидкості води в каналах для визначення витрат;
- проведено сольову зйомку на площі 1366 га, відібрано 246 проб грунту;
- виконано кислотну зйомку на площі 13407 га, відібрано 402 проби грунту.

Лабораторією моніторингу вод та грунтів Черкаського РУВР для Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області виконано 8350 аналізів.
По результатах польових та лабораторних робіт за 11 місяців 2018 року відділом водогосподарських споруд та гідрогеологомеліоративних робіт були розроблені два прогнози еколого-меліоративного стану осушуваних земель на початок та середину вегетаційного періоду 2018 року, інформації про еколого-меліоративний стан осушуваних земель на передпосівний період та середину вегетаційного періоду 2018 року, про еколого-меліоративний стан зрошуваних земель на початок вегетаційного періоду та післяполивний період 2018 року, про якість джерел зрошення на початок та кінець поливного періоду 2018 року. Всього 8 інформацій. Складено 29 довідок щодо можливості проведення поливів без погіршення меліоративного стану зрошуваних земель на системах, на яких укладено договори у 2018 році про надання послуг з подачі води на полив сільськогосподарських культур.
По результатах роботи 2017 року в 2018 році складені: Річний звіт по моніторингу меліорованих земель за 2017 рік, звіт по показниках обліку та оцінки меліоративного стану зрошуваних та осушуваних земель та технічного стану меліоративних систем по формах відомчої статистичної звітності 1-ОВГ та 2-ОВГ в розрізі районів, міжрайонних систем та систем з незадовільним меліоративним станом за 2017 рік, звіти по результатах проведених в 2017 році сольових та кислотних зйомок ( всього три звіти по кислотній зйомці та чотири по сольовій зйомці).
План польових, лабораторних та камеральних робіт за 11 місяців 2018 року виконаний на 100%.


р. Рось с. Карашина Корсунь-Шевченківський район.


Спостереження за станом водних об’єктів області.


Відповідно до своїх функцій відділ проводить постійні спостереження за розвитком гідрометеорологічної обстановки на водних об’єктах області.
Щоденно в Кризовий Центр Держводагенства України передається оперативна інформація про водогосподарську обстановку в зоні діяльності Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області.
Інформація про водогосподарську обстановку в області за тиждень та за місяць передається до Кризового Центру Держводагенства України та до Басейнових управлінь річок Дніпро, Південний Буг та Рось.
Надаються пропозиції міжвідомчим комісіям по встановленню режимів роботи водосховищ басейну р. Рось та р. Південний Буг та, в межах області, здійснює моніторинг по дотриманню режимів роботи водогосподарських систем та основних водосховищ області.
В період проходження повені та паводків забезпечує співпрацю в установленому порядку з місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, територіальними органами МНС, з іншими центральними органами виконавчої влади, природоохоронними органами, а також з водогосподарськими організаціями та установами, які належать до сфери управління Держводагентства України.
У статті 51 Водного кодексу України визначаються зобов’язання щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об'єкта, експлуатації водосховищ та ставків відповідно до встановлених для них центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства, режимів роботи. Розробку режимів роботи орендованих водних об’єктів, в межах Черкаської області здійснює регіональний офіс.
За 11 місяців 2018 року відділом розроблено 97 та затверджено Держводагентством України 93 режими роботи орендованих водних об’єктів.
Інвентаризація водних об’єктів та гідротехнічних споруд у 2017 році

Одним із напрямків діяльності відділу водогосподарських споруд та гідрогеолого-меліоративних робіт та відділів водних ресурсів міжрайонних управлінь водного господарства, пов'язаний з проведенням інвентаризації водних об’єктів та гідротехнічних споруд області.
Утримання гребель та водоскидних споруд у належному технічному стані вимагає щоденного нагляду, особливо в період проходження весняної повені та дощових паводків, а також періодичного проведення поточного та капітального ремонтів. Розташовані на річках у каскаді ставки та водосховища вимагають відповідного регулювання скидів води, при проходженні повеней та паводків, відлові риби та виконанні ремонтних робіт. Однак основна частина гідротехнічних споруд області не має власника, що ставить під загрозу руйнування гідротехнічні споруди в цілому та по каскаду річок, може спричинити затоплення та підтоплення територій у заплавах, руйнування шляхів та інших комунікацій та привести до непередбачених наслідків і значних економічних збитків.
Враховуючи вище викладене та з метою обліку безхазяйних гідротехнічних споруд, у 2015 році, за ініціативи регіонального офісу, Черкаською обласною радою було прийнято рішення  № 39-16/VI від 24.04.2015 «Деякі питання набуття права власності на об’єкти безхазяйного нерухомого майна на території області».  Цим рішенням передбачено сільськими, селищними , міськими та районними радам здійснити інвентаризацію гідротехнічних споруд, що входять до складу штучних водних об’єктів, а також прийняти їх у комунальну власність територіальних громад відповідно до розташування цих об’єктів на визначених територіях. Та в подальшому запровадити платне користування гідротехнічними спорудами шляхом укладання договорів оренди нерухомого майна між відповідними радами і користувачами земельних ділянок водного фонду, забезпечивши страхування об’єктів оренди.
З цією метою представниками обласного управління та міжрайонних управлінь водного господарства спільно з головами районних державних адміністрацій, районних, сільських, селищних та міських рад були проведені наради по всих 20 районах області з питань прийняття безхазяйних  гідротехнічних споруд у комунальну власність. Також, районним радам та райдержадміністраціям області були надіслані роз’яснювальні листи та зразки актів інвентаризації гідротехнічних споруд.

Нарада в Шполянській райдержадміністрації

Всього, за 2015-2016 роки, до регіонального офісу надійшло лише 1025 актів інвентаризації гідротехнічних споруд, згідно них на балансі міських, селищних та сільських рад перебуває 533 гідротехнічні споруди.
Також, на виконання п. 5 Плану організаційних заходів затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 24.07.2015 року № 359 «Про надання в користування на умовах оренди водних об’єктів, розташованих на території області» обласному управлінню водних ресурсів доручено ведення єдиного реєстру водних об’єктів області, в тому числі наданих у користування на умовах оренди.
Робота з органами місцевого самоврядування з створення єдиного реєстру водних об’єктів області проводилася регіонального офісу протягом 2015-2016 років.
Відповідно до наданої органами місцевого самоврядування інформації в області знаходиться 2813 водних об’єктів, з них 1740 водних об’єктів знаходяться в оренді. Ці дані різняться з даними Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області та з інвентаризацією водних об’єктів, що проводилася в 2013 році.
Враховуючи вищезазначене, з метою завершення роботи щодо створення реєстру водних об’єктів та прискорення виконання рішення облради  № 39-16/VI від 24.04.2015 щодо проведення інвентаризації та взяття на баланс безгосподарських гідротехнічних споруд, 14 листопада 2016 року, за ініціативою регіонального офісу, була проведена нарада обласної державної адміністрації щодо вирішення проблемних питань з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, що розташовані на водних об’єктах області, передачі їх на баланс сільським, селищним, міським радам, а також вирішення проблемних питань щодо інвентаризації та наданні в користування на умовах оренди водних об’єктів області.
Відповідно п.2 «Протоколу наради» до 01.03.2017 інвентаризацію водних об’єктів та гідротехнічних споруд було доручено провести районним державним адміністраціями області спільно з представниками регіонального офісу, Головного управління Держгеокадасту в Черкаській області, цивільного захисту облдержадміністрації, управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації, державної екологічної інспекції в Черкаській області та органів місцевого самоврядування.
Станом на 1 квітня 2017 року інвентаризацію водних об’єктів та гідротехнічних споруд завершено  в таких районах, а саме:
- в Чорнобаївському, Корсунь - Шевченківському, Смілянському, Золотоніському, Маньківському, Уманському, Христинівському та Жашківському районах;
- акти інвентаризації в паперовому вигляді надійшли з Чорнобаївського, Маньківського, Корсунь - Шевченківського, Христинівського та Уманського районів (всього надійшло 988 актів інвентаризації, згідно них на балансі знаходиться 386 гідротехнічних споруд);
- відповідно до інформації, наданої райдержадміністраціями, в області триває робота з проведення інвентаризації у Городищенському, Лисянському, Звенигородському, Монастирищенському, Тальнівському, Кам’янському, Катеринопільському, Чигиринському, Шполянському, Драбівському, Черкаському та Канівському районах.
За повідомленнями, що надходять від районних державних адміністрації інвентаризацію планується завершити до кінця травня.

Моніторинг меліорованих земель


В рамках ведення моніторингу меліорованих земель в 2016 році було виконано наступні роботи:
- проведено обстеження меліорованих земель на площі 79794 га;
- відібрано 278 проб води із каналів, свердловин та джерел зрошення на скорочений хімічний аналіз, 10 проб на визначення вмісту заліза;
- виконано 72 погонних метри розвідувального буріння, відібрано 1440 проб грунту на визначення вологості;
- проведено сольову зйомку на зрошуваних землях на площі 2005 га;
- проведено кислотну зйомку на осушуваних землях на площі 1346 га;
- проведено 7004 замірів рівнів грунтових вод.
Лабораторією моніторингу вод та грунтів Черкаського РУВР для облводресурів виконано 8566 аналізів (100% виконання 2016 р.).
По результатах польових та лабораторних робіт у 2016 році відділом водогосподарських споруд та гідрогеологомеліоративних робіт були складено 8 інформацій. Зроблено 23 довідки щодо можливості проведення поливів без погіршення меліоративного стану зрошуваних земель на системах, на яких укладено договори про поливи.
По результатах роботи за 2015 та за 2016 роки складені та відправлені на Держводагенство України річні звіти.
План польових, лабораторних та камеральних робіт за 2015-2016 ріки виконані на 100%.

Складена та затверджена в Держводагенстві України програма робіт Черкаського облводресурів по моніторингу меліорованих земель на 2017 рік.
Розроблений прогноз еколого-меліоративного стану осушуваних земель на початок вегетаційного періоду 2017 року.
Підготовлений звіт по показниках обліку та оцінки меліоративного стану зрошуваних та осушуваних земель та технічного стану меліоративних систем по формах відомчої статистичної звітності 1-ОВГ та 2-ОВГ  за 2016 рік.
За І квартал 2017 року було здійснено:
- обстеження зрошуваних земель на площі 10201 га;
- відбір 750 проб грунту на визначення вологості;
- проведено 37,5 погонних метрів розвідувального буріння;
- на осушувальних системах проведено 1335 замірів рівнів грунтових вод.
Лабораторією моніторингу вод та грунтів Черкаського РУВР для облводресурів виконано 450 аналізів.
Тобто план польових, лабораторних та камеральних робіт за І квартал 2017 року виконано на 100%.р. Суха Згарь

Спостереження за станом водних об’єктів області.

Відповідно до своїх функцій відділ проводить постійні спостереження за розвитком гідрометеорологічної обстановки на водних об’єктах області.
Щоденно в Кризовий Центр Держводагенства України передається оперативна інформація про водогосподарську обстановку в зоні діяльності Черкаського регіонального офісу. Інформація про водогосподарську обстановку в області за тиждень та за місяць передається до Кризового Центру Держводагенства України та до Басейнових управлінь річок Дніпро, Південний Буг та Рось.
Надає пропозиції міжвідомчим комісіям по встановленню режимів роботи водосховищ басейну р. Рось та р. Південний Буг та, в межах області, здійснює моніторинг по дотриманню режимів роботи водогосподарських систем та основних водосховищ області.
В період проходження повені та паводків забезпечує співпрацю в установленому порядку з місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, територіальними органами МНС, з іншими центральними органами виконавчої влади, природоохоронними органами, а також з водогосподарськими організаціями та установами, які належать до сфери управління Держводагентства України.
У статті 51 Водного кодексу України визначаються зобов’язання щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об'єкта, експлуатації водосховищ та ставків відповідно до встановлених для них центральним органом виконавчої влади режимів роботи. В межах Черкаської області розробку режимів роботи орендованих водних об’єктів здійснює регіонального офісу.
В 2016 році відділом було розроблено та направлено на затвердження до сектору Держводагенства України у Черкаській області - 24 режими роботи орендованих водних об’єктів, а в І кварталі 2017 року - 25 режимів роботи.Назад до змісту | Назад до головного меню