Регіональний офіс водних ресурсів у Черкаській області

Перейти до змісту

Головне меню
Діяльність відділу експлуатації водогосподарських систем,
водокористування та енергозбереження

Відділ експлуатації водогосподарських систем, водокористування та енергозбереження

«Діяльність водогосподарських організацій
з експлуатації меліоративних систем у 2018 році»


Водогосподарські організації протягом 2018 року в умовах обмеженого фінансування з державного бюджету забезпечили стабільну роботу систем і об’єктів водогосподарсько-меліоративного комплексу, що дало можливість своєчасно забезпечити водоподачу на зрошення сільгоспкультур, водовідведення з осушених масивів, захистити населені пункти та сільгоспугіддя від підтоплення та затоплення.
На виконання наказу Держводагентства України від 01.03.2018 №23-б «Про основні заходи із забезпечення працездатності водогосподарсько-меліоративного комплесу у 2018 році» міжрайонним управлінням водного господарства було забезпечено до 1 квітня готовність до роботи зрошувальних систем на площі 15,3 тис. гектарів і до 1 червня – осушувальних систем на площі 44,3 тис.га.
Підписані протоколи намірів на подачу води для поливів сільгоспкультур на площі 11,7 тис. га, та укладені договори на площу 11,8 тис.га, що становить 90% до фактично политих площ у минулому році.
У 2018 році забезпечено водовідведення з усієї осушеної території в об’ємі 373 млн.куб.м. За цей же період полито 12,7 тис.га сільськогосподарських культур та проведено 0,4 тис.га вологозарядки. Подано води з державних точок водовиділу для поливу сільгоспкультур в об’ємі 11,3 млн.куб.м. Кількість гектарополивів склала 56,8 тис.га.
Водогосподарськими організаціями надано послуг з подачі води на зрошення (без вартості електроенергії) на суму 5880,4 тис.грн.
В області у 2018 році проводились поливи також на землях-супутниках зрошення. Ця площа склала 1706 га, з них 674 га земель поливається за допомогою сучасних систем краплинного зрошення.
Всього протягом року в зоні дії міжгосподарських систем було відновлено роботу зрошувальних систем на площі 1142 га та осушувальних систем на площі 130 га. Залучено коштів на утримання зрошувальної мережі у сумі близько 41,9млн.грн. На ці кошти було придбано 11 одиниць дощувальної техніки та проведено земляні роботи на осушувальній мережі на суму 92 тис.грн.
Робота з відновлення продовжується і у 2019 році. Зокрема за кошти АПК «Маїс» проводяться роботи з відновлення зрошувальної мережі в межах Гельмязівської сільської ради Золотоніського району із використанням потужностей Ліплявської міжгосподарської зрошувальної системи.
Протягом 2019-2020 років очікується введення в роботу зрошувальних систем на площі біля 2,8 тис.га.
За рахунок загального фонду та залучення коштів спецфонду у 2018 році виконано ремонтних робіт на суму  1287,9 тис.грн., що на  199,8 тис.грн. більше ніж у 2017 році. При цьому за рахунок коштів спеціального фонду виконано робіт на суму 1238,9 тис.грн.
Протягом року водогосподарськими організаціями виконувались роботи з очищення від рослинності відкритих каналів на площі  667,2 га.
Станом на 31 грудня 2018 року обсяги очищення відкритої мережі від мулу склали 26,9 тис.м3, тобто 238% від завдання на звітний період.
З початку року відремонтовано 108 од. насосно-силових агрегатівна насосних станціях та 186 гідротехнічних споруд на меліоративних системах.Інформація «Про стан підготовки меліоративних систем
до вегетаційного періоду 2018 року»


На виконання доручення Держводагентства України від 05.10.2017 №5619/3/11-17  «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2018 році» міжрайонними управліннями водного господарства у вересні-жовтні минулого року було здійснено дефектовку міжгосподарської частини зрошувальних та осушувальних систем. Також проведено роботу з землекористувачами на землях яких є внутрішньогосподарські меліоративні фонди та визначено об’єми підготовки, які будуть виконані силами господарств. Всі обсяги  були узагальнені, погоджені з управлінням агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації та  31 жовтня 2017 року зведена інформація направлена на Держводагентство України.
Відповідно до поданих пропозицій з підготовки до вегетаційного періоду 2018 року планується підготувати зрошувальні меліоративні фонди на площі 15,3 тис.га або 24 % від наявних у області. До об’єктів підготовки не включені зрошувані землі на яких основні фонди підлягають списанню на загальній площі 16,6 тис.га та землі на яких зрошувальна мережа вимагає комплексної реконструкції на площі 31,3 тис.га. Осушувальні системи будуть готуватися на площі    44,3 тис.га або 79% від наявних в області.  По них до об’єктів підготовки не включені осушені землі на яких основні фонди вимагають комплексної реконструкції на площі  11,4 тис.га.   
Станом на 1 січня 2018 року площа підготовлених зрошувальних систем становить 7,4 тис.га. Проведено  ремонт 21 насосно-силового агрегату на  6 міжгосподарських насосних станціях. Підготовлено 56,7 км міжгосподарських трубопроводів.
Осушувальні системи підготовлені на площі 25,4 тис.га.  Підготовлено 265,4  км міжгосподарських осушувальних каналів. Проведено ремонт 10 споруд на осушувальній мережі. Силами Лівобережного міжрайонного управління водного господарства виконані роботи з очищення міжгосподарських каналів від замулення в обсязі  1,0 тис.м3. Крім того, виконані роботи з очищення внутрішньогосподарських каналів від замулення в обсязі  21,2 тис.м3.

За прогнозом літній сезон 2017 року буде не багатий на дощі. Тому, водогосподарськими організаціями раніше розпочато роботу з господарствами області щодо проведення поливного сезону. Відбуваються зустрічі з представниками потенційних водокористувачів, які можуть здійснювати поливи сільськогосподарських культур. За їх результатами підписуються відповідні протоколи-намірів. Це дасть змогу своєчасно підготувати зрошувальну мережу та насосні станції для подачі води на поля.
Мають намір зрошувати свої землі СТОВ «Дніпро» та СТОВ «Вереміївка» Чорнобаївського району, СТОВ «Пальмира» та СТОВ АФ «Маяк» Золотоніського району, СФГ «Промінь» та СФГ «Обрій» Тальнівського району.
Станом на 08.02.2017 вже підписано протоколи намірів на площу
3778 га, що становить 33 відсотки до площ, на які було укладено договори на подачу води державними насосними станціями в минулому році. Робота з підписання протоколів продовжується.


Інформація про роботу державного меліоративного комплексу Черкаської області (станом на 26.09.2016)

На державній міжгосподарській мережі продовжують проводитись роботи згідно із завданнями, затвердженими наказом облводресурсів від 09.02.2014 № 17 „Про основні завдання з експлуатації меліоративних систем у 2016 році”.
На початку поливного сезону експлуатаційними водогосподарськими організаціями із сільгоспвиробниками укладено договори на подачу води для поливу сільськогосподарських культур в межах дії міжгосподарських зрошувальних систем на площу 9,2 тис. га.
Станом на 26 вересня в області полито 11,9 тис. га сільськогосподарських угідь, що на 2,3 тис.га більше ніж у минулому році. З них у зоні дії міжгосподарських  зрошувальних систем забезпечено подачу води на площу 11,1 тис.га. У тому числі всього поливалось  у зоні діяльності Лівобережного МУВГ –  5,6 тис.га, Правобережного МУВГ – 5,3 тис.га, Тальнівського МУВГ – 0,2 тис. га.
Угоди з надання водогосподарськими організаціями послуг з подвійного регулювання водно-повітряного режиму на осушених землях укладено на площу 2,2 тис.га. Станом на 26 вересня фактично надано платних послуг на площі 1,9 тис. га, у тому числі Лівобережним МУВГ – 1,0 тис.га, Правобережним МУВГ – 0,9 тис.га.
Державні магістральні осушувальні канали працюють в експлуатаційному режимі.

Черкащани, переймають досвід вирощування цукрового буряку на зрошенні!
Найбільший виробник цукру в Україні
агропромхолдинг «Астарта-Київ» освоює нову технологію зрошування посівів цукрового буряку.

Традиційно для зрошування українські аграрії використовують поливальні машини. Крапельне зрошування менш поширене і переважно зустрічається в господарствах, що займаються вирощуванням овочів та фруктів.
Проект «Астарти» може стати найбільшим в Україні. Цього року компанія розпочала пілотний проект крапельного зрошування посівів цукрових буряків. Перші три ділянки загальною площею 368 га заклали в полтавському кластері компанії (ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт»). Якщо експеримент вдасться, за пять років під крапельним зрошуванням перебуватиме 10 тисяч гектарів, розповідає операційний директор компанії Желько Ерцег.
Експериментальні ділянки розмістили в Глобинському районі. «Зумовлено це близькістю до Дніпра і наявністю каналів та насосних станцій,
пояснює генеральний директор ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» Юрій Мацак. Щоправда, все довелося відновлювати. Систему будували в радянські часи. Тривалий час вона не використовувалася, руйнувалася. Щоб зрошування запрацювало, було відремонтовано півтора кілометра державного каналу, запущено дві насосні станції».
«Зі зрошуванням ми застраховані від посухи,
розповідає Ерцег. Ми можемо прогнозувати обсяги, стабільно підтримуючи високу врожайність».
На відміну від «великого зрошування», крапельне економить воду, доставляючи її прямо до коріння рослини. «За попередніми підрахунками економія води становитиме 20-25 відсотків»,
каже Ерцег. Крім того, система дає змогу вносити адресно й добрива. Крапельне зрошування має переваги на полях з нерівним рельєфом, де не може працювати поливальна машина, а також на невеликих полях, на полях, віддалених від каналів.
В «Астарті» використали наземну систему. «Складається вона з трубок крапельного поливу, воду в які закачують чотири насоси загальною продуктивністю майже 900 куб. м за годину, розповідає інженер з впровадження нових технологій і техніки ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» Дмитро Отрода. Трубки прокладено через рядок. На монтаж системи на перші 130 га знадобилося три тижні. Перед викопуванням буряку трубки демонтуємо».
Обладнання для поливу поставив світовий лідер в галузі крапельного зрошення та мікроіригації, ізраїльський виробник NETAFIM. Зі слів представника компанії Антона Колесникова, в Україні вже працює кілька невеликих проектів, співпраця з «Астартою» дасть змогу відпрацювати технологію в більших масштабах. Крім наземної системи, NETAFIM пропонує й підземну. «Це дорожче, але підземна система служить 1015 років, тоді як поверхнева в залежності від умов до 5 років», зазначає Колесников.
Пілотний проект обійшовся «Астарті» близько десяти мільйонів гривень. Окупити інвестиції в компанії очікують за рік. «На полях з крапельних зрошуванням плануємо отримати не менше 850 ц/га. Це на 300-350 центнерів більше. Враховуючи, що капекс на гектар склав в районі 1000 доларів, додатковий врожай дозволить повернути інвестиції»,
зазначає Ерцег. Він підкреслює: з використанням інтенсивних технологій вирощування реальним є вихід на показник 1000 ц/га.
Якщо експеримент вдасться, в Полтавському кластері на крапельне зрошування переведуть 2
2,5 тисячі га посівів. Впроваджуватимуть нову систему і в інших кластерах. «Протягом 4-5 років інвестуємо в крапельне зрошування 10-ти тисяч гектарів в усіх кластерах компанії. В першу чергу це будуть поля, де є джерела води. В інших випадках плануємо зрошувати з артезіанських свердловин. Це, щоправда, дорожче. Капекс на гектар біля каналу обійдеться в 800 доларів, зі свердловини в 4 тисячі», ділиться планами Ерцег.


Думка експерта
Іван Бартошук, менеджер з сировини та агрономії ТОВ «Юкрейніан Шугар Компані»:
Якщо говорити про крапельне зрошування, воно дає ряд переваг. Це вдала інвестиція для господарств, які планують інтенсифікувати виробництво та не залежати від погодних факторів. Про ефективність крапельного зрошування говорять проекти по кукурудзі в Криму та Херсонській області. За традиційного зрошування врожайність становила 120 ц/га, за крапельного 150180 ц/га. По цукровому буряку досвіду в Україні поки небагато минулого року проводилися експерименти на невеликих ділянках у Миколаївській області. Про результати говорити поки зарано, однак теоретично йдеться про приріст врожайності в півтора-два рази, до 8001000 ц/га.
Головним стримуючим фактором для крапельного зрошування є висока вартість. Якщо організувати зрошування одного гектара поливальною машиною, потрібно інвестувати 400, максимум 500 доларів, і ця інвестиція працюватиме років десять. Гектар крапельного зрошування буде коштувати 800
900, а то й більше доларів капітальних затрат. При цьому трубки крапельного зрошування потрібно буде міняти кожний рік, а це додаткові витрати. Друге це людський фактор. Без навченого персоналу добитися ефективної роботи системи не вдасться.

Посилання: сайт -  Agravery.comОдним із шляхів покращення гідрологічної ситуації на водних об’єктах, збільшення водності річок та покращення якості води може бути проведення очищення внутрішньогосподарських осушувальних каналів та ремонт регулюючих гідротехнічних споруд на них. Крім того, виконання цих заходів дає можливість використовувати зарослі очеретами та болотною рослинністю сільськогосподарські землі. На цих площах можна проводити подвійне регулювання, тобто понижувати або підвищувати рівень грунтових вод, створюючи сприятливий гідрологічний режим для живлення кореневої частини сільськогосподарських культур. Завдяки цьому отримують додатковий валовий збір сільськогосподарської продукції.
Яскравим прикладом поліпшення технічного стану меліоративної мережі може бути СТОВ «Маяк» с. Піщана Золотоніського району. Тут за кошти товариства в поточному році Лівобережним міжрайонним управлінням вожного господарства виконуються роботи з упорядкування осушувальних каналів. Тільки за  I півріччя вийнято біля 25 тис.м3 мулу. Роботи з очищення каналів продовжуються, а господарство вже провело дискування частини впорядкованої території та планує її використання під вирощування сільськогосподарських культур.Відновлення та розвиток зрошувальних систем має стати пріоритетом аграрної політики держави. Про це повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Олексій Павленко під час виступу на нараді з питання відновлення роботи та розвитку зрошувальних систем на меліорованих землях.
За його словами, нарощування площ поливу має проводитись шляхом модернізації та реконструкції систем зрошення на землях, що раніше поливались з використанням внутрішньогосподарських мереж. Проектування та будівництво нових систем необхідно передбачати на другому етапі розвитку зрошення. Крім того, модернізація та реконструкція зрошувальних систем має базуватися на застосуванні нових способів та техніки поливу, систем краплинного зрошення та низьконапірних систем дощування. Важливим є і дотримання вимог екологічної безпеки з урахуванням особливостей природних ландшафтів.
Міністр наголосив, що потрібно виконати ряд заходів, спрямованих на  зниження витрат електроенергії для зрошення. Зокрема, необхідно перевести оплату електроенергії для подачі води на зрошення за тарифами для І класу споживачів та здійснювати полив у нічний час з оплатою електроенергії за пільговими тарифами. Такі дії дають можливість зекономити на електроенергії на 30-50%.
«Відновлення та розвиток зрошення необхідно проводити на основі інвестиційних проектів.  Ефективність зрошення  та окупність інвестицій в розвиток зрошення також буде забезпечена за умови вирощування на зрошуваних землях високорентабельних культур за новітніми агротехнологіями», - додав Міністр Олексій Павленко.
                                                            Посилання: сайт Мінагрополітики
                                                           
http://minagro.gov.ua/uk/node/19999

Експлуатаційна діяльність
за 9 місяців 2015 року

Робота експлуатаційних водогосподарських організацій облводресурсів протягом 9 місяців 2015 року   була спрямована на своєчасну підготовку до вегетаційного сезону  та утримання меліоративних систем, каналів, насосних станцій та гідротехнічних споруд, забезпечення безаварійного пропуску весняної повені та на забезпечення водними ресурсами населення та галузей економіки в умовах дуже низької водності.
 На виконання спільного наказу Мінагрополітики України та Держводагентства України від 06.01.2015 р. № 6/1 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2015 році»   спільним наказом головного управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА і  облводресурсів від 28.01.2015 №14/7 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2015 році» відповідним службам було поставлене завдання організувати проведення ремонту насосних станцій, гідротехнічних споруд, каналів, трубопроводів, дощувальної техніки та забезпечити до 1 квітня готовність до роботи зрошувальних систем на площі 23,9 тис. гектарів і до 1 червня осушувальних систем на площі 44,2 тис. га.
 Для надання допомоги водокористувачам та власникам з підготовки меліоративних фондів до вегетаційного періоду 2015 року за об ’ єктами підготовки закріплені відповідальні інженерно-технічні  працівники. В порядку контролю за ходом та якістю підготовки розроблені пооб ’ єктні графіки ремонтних робіт.
 Незважаючи на складні погодні умови та відсутність бюджетного фінансування, експлуатаційними водогосподарськими організаціями заплановані роботи виконані в повному обсязі.
 На початку вегетаційного періоду із землевласниками та користувачами меліорованих угідь проведено 4 кущові наради на яких піднімалось питання щодо стану підготовки та ефективного використання  меліорованих земель, укладання протоколів намірів та договорів на подачу води для поливу сільгоспкультур. Крім того, відбулося ряд нарад в облводресурсів із інвесторами та господарствами-орендарями зрошуваних земель. Зокрема із СТОВ «Пальмира», фірмою «Кернел-Трейд»,  ТОВ «АПК Маїс».
 Проводиться робота із землевласниками та користувачами меліорованих угідь в напрямку відновлення роботи та утримання меліоративних систем. Протягом 9 місяців  2015 року відновлено зрошувальні системи на площі 1087 га та осушувальні системи на площі 50 га. Робота з відновлення продовжується.
На відновлення  та забезпечення роботи зрошувальних систем інвесторами  направлено близько 28,2
млн.грн. З них на суму 24,3 млн.грн. придбано 13 дощувальних машин.
 Міжрайонними управліннями водного господарства укладено договора з подачі води на зрошення на площу 9,2 тис.га проти 8,9 тис. га у 2014 році. Забезпечено фактичну подачу води на фізичну площу 9,7 тис.га земель проти 9,3 тис.га в аналогічному періоді минулого року.
 На міжгосподарській меліоративній мережі проводились ремонтно-доглядові роботи.  Вирубано чагарнику  на площі   70,7 га та окошено 1238 га, що менше  за аналогічний період попереднього року відповідно на 7,7 га та 114 га. По облводресурсів відремонтовано 184 гідротехнічні споруди  при доведеному завданні  170 шт.
За даними регулярних спостережень з  початку березня із осушених площ забезпечено скид 329,2 млн.м 3 надлишкових вод, що дало можливість уникнути підтоплення сільськогосподарських угідь та населених пунктів у межах дії осушувальних систем.
 Загальна вартість ремонтно-доглядових робіт на міжгосподарській мережі за 9 місяців поточного року склала 4,1  млн.грн.    Сума поточного ремонту державних меліоративних фондів становила 425,9 тис.грн. проти 216,4 тис.грн. у минулому році.
Наказом по облводресурсів були затверджені заходи з економії електроенергії. В поточному році  встановлено ще 2 багатотарифні лічильники при загальній кількості 11шт.
 За рахунок використання багатотарифного обліку за 9 місяців 2015 року зекономлено 649,6 тис.грн. бюджетних коштів, що більше від аналогічного періоду минулого року на 412,0 тис.грн.
 У порівнянні з аналогічним періодом минулого року підвищилась ефективність використання наявної техніки та механізмів. Зокрема, меліоративною технікою виконано земляних робіт в обємі 192,46 тис. м3 (59,07 тис.м3 - І-ІІІ кв.2014року), з них 111,07 тис. м3 (32,47 тис.м3) екскаваторами і 70,39 тис. м3(12,96 тис.м3) бульдозерами.
В межах залучених із спецрахунку коштів, проведено механізоване обкошування  каналів, територій промбаз та насосних станцій на площі 648,27 га , з яких 583,2 га викошено роторними косарками, а  65,07 га кущорізами.
Разом з тим протягом 9 місяців  поточного року не були задіяні в роботі через несправний технічний стан: 6 тракторів (30% від загальної кількості) , 7 вантажних автомобілів (24%), 5 бульдозерів (50%). На всю техніку складені відповідні дефектні акти.
 Переглянуто наявність техніки і механізмів, які тривалий час не використовуються через необхідність проведення ремонту. В результаті перегляду,  на Держводагентство подано пропозиції щодо списання 7 одиниць. Готуються матеріали на списання ще на 4 одиниці.
 Пробіг автотранспорту  технологічного комплекту склав по всіх групах 190,2 тис. км., або 115 % до рівня звітного періоду попереднього року. Наробіток тракторів та тракторів з навісним обладнанням склав 0,97 тис.м/год., що становить 89% рівня звітного періоду попереднього року.
 За рахунок надання платних послуг автотракторною технікою і механізмами отримано 718,3 тис. грн.(282,4 тис. грн.-  І-ІІІ кв.2014року) з них 619,1тис. грн (238,1 тис. грн.- анлогічний період 2014 року), надійшло від роботи бульдозерів та екскаваторів.
 Всього з початку року укладено договорів на надання послуг автотракторною технікою та механізмами у кількості 49 шт.
Вартість наданих послуг з подачі води на зрошення від міжгосподарських насосних станцій з електроенергією склала 7,6
млн.грн., а без електроенергії  2,2 млн.грн.


Інформація про підсумки роботи водогосподарських організацій
за I півріччя 2015 року.

В I півріччі поточного року  проводилась робота із землевласниками та користувачами меліорованих угідь в напрямку відновлення роботи та утримання меліоративних систем. Як в управліннях водного господарства так і в облводресурсів проведено наради, на яких піднімалось питання щодо стану підготовки та ефективного використання  меліорованих земель, укладання протоколів намірів та договорів на подачу води для поливу сільгоспкультур.
Це дає позитивний результат. Тільки протягом I півріччя 2015 року в області відновлено зрошувальні системи на площі 566 га та осушувальні системи на площі 50 га. Робота з відновлення продовжується.   На відновлення зрошувальних систем інвесторами  направлено близько 18,8
млн.грн. З них на суму       16,3 млн.грн. придбано 8 дощувальних машин.
В звітному періоді укладено договора з подачі води на зрошення на площу 9,2 тис.га проти 8,9 тис. га у 2014 році. Станом на 01.07.2015 за договорами та за заявками водокористувачів забезпечено фактичну подачу води від міжгосподарських насосних станцій на фізичну площу 5,8 тис.га. Всього ж в області з початку поливного сезону полито 6,1 тис.га земель проти 5,0 тис.га в аналогічному періоді минулого року.

 На міжгосподарській меліоративній мережі проводились також ремонтно-доглядові роботи. Вирубано чагарнику  на площі   52,9 га та окошено 423,7 га.
Відремонтовано 184 гідротехнічні споруди на міжгосподарській меліоративній мережі при плані      171 шт.
За даними регулярних спостережень з  початку березня із осушених площ забезпечено скид майже 108 млн.м 3 надлишкових вод, що дало можливість уникнути підтоплення сільськогосподарських угідь та населених пунктів у межах дії осушувальних систем.
     Загальна вартість ремонтно-доглядових робіт на міжгосподарській мережі в I півріччі поточного року склала 2,7
 млн.грн. На поточний ремонт державних меліоративних фондів із спецрахунку направлено 285,5 тис.грн. проти 123,6 тис.грн. у минулому році.
 Наказом по облводресурсів були затверджені заходи з економії електроенергії. В I півріччі із залученням коштів землекористувачів закуплено 2 багатотарифні лічильники. За рахунок використання багатотарифного обліку зекономлено 207,8 тис.грн. бюджетних коштів, що більше від аналогічного періоду минулого року на 119,4   тис.грн.

Забезпечено роботу землерийної меліоративної техніки. Нею виконано земляних робіт в обсязі 105,2 тис.м3 , що в 4,3 рази більше минулорічного показника.

Начальник відділу
експлуатації водогосподарських
систем, водокористування,
енергозбереження, механізації
та охорони праці                                              С.П.Заболотний
18-20 травня 2015 р. інженерно-технічним працівникам водогосподарських організацій області проведено навчання з питань забезпечення експлуатації меліоративних систем в сучасних умовах та управління водогосподарським комплексом Черкаської області.
В навчанні взяли участь  фахівці обласного управління водних ресурсів, міжрайонних управлінь водного господарства та Черкаського регіонального управління водних ресурсів Дніпровського БУВР.  
З темами про нові методи управління водними ресурсами виступила завідуюча кафедрою експлуатації водогосподарських систем та охорони праці Державного інституту управління та економіки водних ресурсів, доцент Сторчак В.А. . Була також висвітлена інформація про результати виконання експлуатаційних заходів в останні роки  по  Держводагентству України, презентовано діяльність Дніпровського БУВР, проведено аналіз роботи експлуатаційних організацій Черкаської області в напрямку забезпечення утримання меліоративних систем.15 травня 2015 р., на виконання графіка перевірок дотримання норм та правил з питань охорони праці у  водогосподарських організаціях  області,  комісією облводресурсів проведено оперативний контроль за станом охорони праці IV ступеню  по Тальнівському міжрайонному управлінню водного господарства. В ході обстеження перевірено порядок ведення робочої документації, стан виробничих цехів та території промбази, дотримання заходів безпеки при виконанні земляних робіт механізмами та на насосних станціях Кобриново_Гребельської  та  Тальнівської зрошувальних систем. Проведено протиаварійне тренування на Тальнівській НС-1. За результатами перевірки складено відповідний акт.           Про використання автотракторної техніки та механізмів                   
у 2013-2014  роках, в І кварталі 2015 року та завдання на 2015 рікОдним із основних завдань водогосподарських організацій є ефективне використання державного майна, у тому числі автотранспортної техніки та механізмів.
Станом на 01.04.2015 року в  організаціях Черкаського облводресурсів нараховується 122  одиниць машин і механізмів, в тому числі 66 автотранспортних засобів ( вантажних – 29 шт., автобуси – 14 шт., легкові -15 шт., спеціальні – 8 шт., з них автокрани -4 шт.), 10 одноковшових екскаваторів ( з них 9 з навісним обладнанням «драглайн»), 10 бульдозерів,   20 вільних  тракторів,  9  тракторів  з  навісним екскаваторним  обладнанням,
7 тракторів з іншим навісним обладнанням.
За 2014 рік на роботах пов’язаних  з експлуатацією і утриманням меліоративних систем в належному стані та по замовленню фізичних і юридичних осіб було задіяно  46  автомобілів та 42  механізма, або 72% від загальної кількості.
Протягом  2014 року меліоративною технікою виконано земляних робіт в об’ємі 98,96 тис. м3, що становить 57%  2013 року (174,7 тис. м3 - 2013 рік) з них 65,95 тис. м3  екскаваторами  і  19,21 тис. м3  бульдозерами, що становить  86%(77,12)  та  38%(50,36)  рівня минулого року відповідно.  Виробіток  на  один екскаватор становить 6,6 тис. м3 (Лівобережне МУВГ – 10,7 тис.м3, Правобережне МУВГ-3,0 тис.м3, Тальнівське МУВГ - 0 тис.м3), а на один бульдозер – 2,1 тис. м3 (Лівобережне МУВГ – 3,9 тис.м3, Правобережне МУВГ - 0,7 тис.м3, Тальнівське МУВГ – 0,5 тис.м3), тоді як середній показник по Держводагенству  становить -   7,1 тис. м3 та 7,4 тис. м3 відповідно.
В першому кварталі поточного року меліоративною технікою виконано земляні роботи  в об’ємі 44,1 тис. м3, (5,0 тис. м3 – І квартал 2014 року) з них 42,12(1,22) тис. м3  екскаваторами  і  0,81(2,39) тис. м3  бульдозерами.
В 2014 році було проведено механізоване обкошування  каналів, територій промбаз та насосних станцій на площі 756,6 га, з яких 663,3 га викошено роторними косарками, що становить 83% до рівня минулого року(799,2га).
Обсяг виконаних робіт  засобами малої механізації – кущорізами склав 98,9 га, що складає  99%  рівня минулого року (99,8 га).  Виробіток на один кущоріз склав 9,0 га, при середньому по Держводагенству 21,6 га (Лівобережне МУВГ – 10,7 га, Правобережне МУВГ  - 8,7 га, Тальнівське МУВГ – 1,9 га) .
Пробіг автотранспорту  та  наробіток тракторів та тракторів з навісним обладнанням технологічного комплекту зменшився і склав по всіх групах 227,8 тис. кілометрів, або 81 %(280 тис.км.) до 2013 року  та  1,39 тис.м/год що становить 98% (1,42 тис.м/год) рівня попереднього року відповідно.
За 2014 рік управліннями було укладено 71 договір на виконання робіт автотранспортом та механізмами по замовленню,що становить 116%(61) минулого року, в т.ч. по управліннях: Правобережне МУВГ-28(30) шт., Лівобережне МУВГ-26(10) шт., Тальнівське МУВГ-17(21) шт.
За рахунок надання платних послуг автотракторною технікою і механізмами отримано 0,59 млн. грн. (0,63 млн. грн. - 2013 рік), з них 0,49млн. грн. (0,46мл.грн. -2013 рік) надійшло від роботи екскаваторів та бульдозерів.
Обсяг отриманих коштів на один екскаватор склав  44,6 тис.грн.(Лівобережне МУВГ – 67,98 тис.грн., Правобережне МУВГ  - 14,0 тис.грн.,),  на один бульдозер - 5,5 тис.грн.(Лівобережне МУВГ – 8,7 тис.грн., Правобережне МУВГ  - 3,2 тис.грн., Тальнівське МУВГ – 1,6 тис.грн.), що  становить відповідно 113%(39,6 тис.грн) та 77%(7,1 тис.грн) від рівня минулого року.
Разом з тим, протягом   2014 року не були задіяні в роботі через несправний технічний стан : 4 трактори (20% від загальної кількості), 9 вантажних автомобілів (30%), 7 автобусів(50%), 4 бульдозери (44%). Так, по управліннях: у Правобережному МУВГ не використовувалось 2 бульдозери (50% від загальної кількості), 3  трактори (25%), 3 автобуси (43%);  у Лівобережному МУВГ - 6 вантажних автомобілів (60%), 2 трактори  з  екскаваторним обладнанням (50%), 3 автобуси (60%), 2 бульдозера (50%).
В І кварталі 2015 року не використовувалось через несправність 51 одиниця техніки (Лівобережне МУВГ -25, Правобережне МУВГ -24, Тальнівське МУВГ - 2).
У цілому по облводресурсів за  2014 рік використано 12,0 тонн. бензину, та 7,7 тонн. дизпалива, що  становить відповідно 68%(17,7тонн) та 60%(12,9 тонн)  рівня минулого року.
Майже вся  наявна техніка має вік більше 10 років. У зв’язку із цим на проведення ремонтів доводиться щорічно витрачати значні кошти. Протягом 2014 року за рахунок придбання та запасних частин з обмінного фонду виконано поточний ремонт техніки на суму 146,1  тис.грн. З них через відсутність достатнього бюджетного фінансування із спеціального фонду було направлено 140,1тис. грн.
За останні роки з балансів міжрайонних управлінь з дозволу Держводагентства було списано, у ׃ 2012 рік -14 одиниць техніки, 2013 - 4 одиниці техніки, 2014 – 3 одиниці техніки та в І кварталі 2015 року - ще 2 одиниці техніки. Кошти  які отримуються від здачі металобрухту та оприбутковані запасні частини направляються на відновлення наявної техніки.
Разом з тим, на виконання Указів Президента України від 17.03.2014 №303/2014, від 06.05.2014 №454/2014, від 21.08.2014 №607/2014, від 14.01.2014 №15/2015 «Про часткову мобілізацію» до водогосподарських організацій Черкаського облводресурсів надійшли запити (наряди) від військових комісаріатів стосовно можливого залучення 5 одиниць автотранспортних засобів. З метою виконання мобілізаційних заходів Лівобережним МУВГ здійснено передачу автокрану КС-2571 А-1 до військових частин Збройних Сил України.
Оцінка роботи облводресурсів та управлінь по використанню автотранспорту та механізмів проводиться за показниками, які залежать від використання бульдозерів та механізмів. За рейтинговими показниками у 2014 році облводресурси знаходились на 10 місці, а в 2013 – 8 місце.
Завдання на 2015 рік
׃
1. Посилити контроль за ефективністю  використання автотранспортних засобів машин та механізмів.
2. Підвищити якість подання звітності та посилити контроль за веденням первинного обліку, що стосується ефективності використання автотракторної техніки та механізмів.
3. Забезпечити зберігання наявної техніки та налагодити облік вузлів та агрегатів із списаної техніки.
4. Тісно співпрацювати з органами місцевого самоврядування з метою надання послуг технікою та механізмами. Втому числі за кошти  екологічного фонду.
5. Розмістити в ЗМІ та інтернет ресурсах  інформацію про можливість виконання робіт по замовленню автотракторною технікою та механізмами.
6. За результатами роботи у 2013-2014 роках та в першому кварталі 2015 року, провести аналіз використання наявних автотранспортних засобів, механізмів та обладнання з метою доцільності подальшого їх утримання та  подати у відділ експлуатації водогосподарських систем, водокористування, енергозбереження, механізації  та охорони праці до 22.05.2015 року свої пропозиції щодо можливого списання чи передачі в інші водогосподарські організації.
7. Забезпечити у 2015 році ефективне використання техніки з показниками не нижче середніх значень за 2014 рік по Держводагентству.
8. Вивчити питання переведення автотранспорту на альтернативний вид палива (газ).
9. У разі надходження запитів (нарядів) із військових комісаріатів щодо надання автотранспорту, машин та механізмів, які перебувають на балансі підвідомчих облводресурсам управлінь, терміново повідомляти про це відділ експлуатації водогосподарських систем, водокористування, моніторингу та охорони праці облводресурсів.

  Щодо роботи водогосподарських організацій Черкаської області
у І кварталі 2015 року

Станом на 1 квітня 2015 року площа підготовлених зрошувальних систем становить 23,8 тис.га (100% до плану підготовки). Проведено  ремонт 105 насосно-силових агрегатів  на  30 міжгосподарських насосних станціях. Графік підготовки насосних станцій витриманий  і виконаний на 100%. Силами міжрайонних управлінь водного господарства проведено ремонт 49 гідротехнічних споруд на міжгосподарських зрошувальних системах. Підготовлено  187,5 км міжгосподарських трубопроводів.
Також завершені роботи  з підготовки внутрішньогосподарських меліоративних фондів  зрошувальних систем. Підготовлено 566,6 км  внутрішньогосподарських трубопроводів, 5 насосно-силових агрегати на  4 внутрішньогосподарських насосних станціях та 121 одиницю дощувальної техніки. Таким чином, завдання з підготовки зрошувальних систем області доведені спільними наказами Мінагрополітики України та Держводагентства України від 06.01.2015 р. № 6/1 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2015 році» виконані в повному обсязі.
Осушувальні системи підготовлені на площі 40,2 тис.га (91% до плану підготовки).  Підготовлено 710,2  км міжгосподарських осушувальних каналів (92% до плану підготовки). Проведено ремонт 34 гідротехнічних споруд на осушувальних системах (30% до плану підготовки). Силами Лівобережного та Правобережного міжрайонних управлінь водного господарства виконані роботи з очищення міжгосподарських каналів від замулення в обсязі 2,2
тис.м 3, або 100 % обєму від запланованого.  Термін підготовки осушувальних систем встановлений  до    1 червня поточного року.
На початку вегетаційного періоду із землевласниками та користувачами меліорованих угідь проведено 5 кущових нарад на яких піднімалось питання щодо стану підготовки та ефективного використання  меліорованих земель, укладання протоколів намірів та договорів на подачу води для поливу сільгоспкультур. Крім того, відбулося ряд нарад в облводресурсів із інвесторами та господарствами-орендарями зрошуваних земель. Зокрема із ТОВ НФВ «Урожай», ТОВ АПК «Маїс».
Станом на 01.04.2015 підписані протоколи намірів на подачу води для поливів сільгоспкультур на площі 8,9 тис. га.

На водозаборах насосних станцій забезпечено проведення водолазних обстежень рибозахисних пристроїв.
Протягом І кварталу  на меліоративних системах області виконано поточний ремонт на суму 91,3 тис.грн. З них на зрошувальних системах 59,6 тис.грн. на осушувальних  - 31,7 тис.грн.
Протягом 3 місяців поточного року вирубано чагарнику вздовж 64,4 км каналів на площі 47,6 га. Проведено поточний ремонт 55 гідротехнічних споруд та 80 насосно-силових агрегатів.


Хід підготовки меліоративних систем до вегетаційного періоду 2015 року
станом на 15 березня.


На виконання доручення Держводагентства України від 19.08.2014 №4385/3/11-14  «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2015 році» міжрайонними управліннями водного господарства у вересні-жовтні минулого року було здійснено дефектовку міжгосподарської частини зрошувальних та осушувальних систем. Також проведено роботу з землекористувачами на землях яких є внутрішньогосподарські меліоративні фонди та визначено об’єми підготовки, які будуть виконані силами господарств. Всі обсяги  були узагальнені, погоджені з Головним управлінням агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації та  15 жовтня 2014 року зведена інформація направлена на Держводагентство України.
На виконання спільного наказу Мінагрополітики України та Держводагентства України від 06.01.2015 р. № 6/1 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2015 році» в області підписано відповідний наказ головного  управління агропромислового розвитку облдержадміністрації  та облводресурсів від 28.01.2015 №14/7, яким було доведено до виконавців  завдання з проведення ремонту насосних станцій, гідротехнічних споруд, осушувальних каналів, зрошувальних трубопроводів.
Відповідно до плану підготовки до вегетаційного періоду 2015 року планується підготувати зрошувальні меліоративні фонди на площі 23,8 тис.га або 38% від наявних у області. У план підготовки не включені зрошувані землі на яких основні фонди підлягають списанню на загальній площі 16,7 тис.га та землі на яких зрошувальна мережа вимагає комплексної реконструкції на площі 22,7 тис.га. Осушувальні системи планується підготувати на площі    44,2 тис.га або 79% від наявних в області.  По них у план підготовки не включені осушені землі на яких основні фонди вимагають комплексної реконструкції на площі  11,3 тис.га.   
 Для надання допомоги водокористувачам та власникам з підготовки меліоративних фондів до вегетаційного періоду, за об’єктами підготовки закріплені відповідальні інженерно-технічні  працівники. В порядку контролю за ходом та якістю підготовки у міжрайонних управліннях водного господарства розроблені пооб’єктні графіки ремонтних робіт.
Станом на 15 березня 2015 року площа підготовлених зрошувальних систем становить 23,8 тис.га (95% до плану підготовки). Проведено  ремонт 100 насосно-силових агрегатів (95%  від запланованого  на підготовчий період) на  27 міжгосподарських насосних станціях (90%  від запланованого  на підготовчий період). Тальнівське міжрайонне управління водних ресурсів практично повністю завершило роботи по підготовці міжгосподарських насосних станцій. Правобережне та Лівобережне  управління – завершують дану роботу. Графіки підготовки насосних станцій витримуються і мають бути виконані на 100%. Проведено ремонт 35 гідротехнічних споруд на зрошувальних системах (71%  від запланованого  на підготовчий період) та 17 споруд на осушувальній мережі (15% до завдання). Підготовлено 163 км міжгосподарських трубопроводів  (87 % до плану підготовки).
Здійснюються роботи з підготовки внутрішньогосподарських меліоративних фондів  зрошувальних систем і господарствами області. Підготовлено  431 км  внутрішньогосподарських трубопроводів, або 77% від запланованого  на підготовчий період. Підготовлено 4 насосно-силових агрегати на  3 внутрішньогосподарських насосних станціях. Залишилося підготувати 1 насосну станцію у Золотоніському районі. Завершуються роботи з підготовки дощувальної техніки у Звенигородському, Тальнівському, Черкаському, Чигиринському та Шполянському районах. На жаль, за наявною в облводресурсів інформацією, станом на 15 березня поточного року не підготовлено жодної дощувальної машини у Золотоніському, Чорнобаївському, Канівському районах).
Осушувальні системи підготовлені на площі 39,4 тис.га (89% до плану підготовки).  Підготовлено 431 км міжгосподарських осушувальних каналів (77% до плану підготовки). Проведено ремонт 17 гідротехнічних споруд на осушувальних системах (15% до плану підготовки). Силами Лівобережного та Правобережного міжрайонних управлінь водного господарства виконані роботи з очищення міжгосподарських каналів від замулення в обсязі 2,2 тис.м3 , або 100 % об’єму від запланованого. За участю міжрайонних управлінь водного господарства виконані роботи з очищення внутрішньогосподарських каналів від замулення в обсязі 2,76 тис.м3       в адмінмежах Гельмязівської сільської ради Золотоніського району.
Нагадую, що терміни підготовки зрошувальних систем встановлені  до 1 квітня, а осушувальних до 1 червня поточного року.
На сьогодні практично завершена робота із господарствами-землекористувачами по укладанню протоколів намірів про поливи сільськогосподарських культур. Очікується,  що в області у 2015 році буде поливатись 8,9 тис.га зрошуваних земель, які лежать в зоні дії міжгосподарських систем. Розпочато кампанію по укладанню договорів між міжрайонними управліннями водного господарства та землекористувачами.

Підсумкова інформація про роботу державного меліоративного комплексу Черкаської області за 2014 рік.


Робота облводресурсів та підпорядкованих експлуатаційних водогосподарських організацій протягом 2014 року  була спрямована на своєчасну підготовку до вегетаційного сезону  та утримання меліоративних систем, каналів, насосних станцій та гідротехнічних споруд, забезпечення безаварійного пропуску весняної повені.
Із землевласниками та користувачами меліорованих угідь проведено наради, на яких піднімалось питання щодо стану підготовки та ефективного використання  меліорованих земель, укладання протоколів намірів та договорів на подачу води для поливу сільгоспкультур. Крім того, відбулося ряд нарад безпосередньо в облводресурсів із інвесторами та господарствами-орендарями зрошуваних земель. Зокрема із СТОВ «Пальміра», СТОВ «Маяк», ТОВ «АПК Маїс».   
Були укладені договори з поливу сільськогосподарських культур на площу 8,9 тис.га, що становить 111 % до фактично политих площ у минулому році. З них в Правобережному МУВГ – 5,0 тис. га, в Лівобережному МУВГ – 3,7 тис. га, в Тальнівському МУВГ – 0,2 га.
Робота, яка проводиться, дає позитивний результат. Якщо площі поливів у 2010 році становили 3,6 тис.га, то за 2014 рік було полито 9,3 тис.га. Це на 1,2 тис.га. більше ніж на кінець вегетаційного періоду 2013 року. У зоні діяльності Правобережного МУВГ полито  5,03 тис. га (проти  5,00 тис.га у 2013 році). По Лівобережному МУВГ – 3,82 тис.га (проти  2,69 тис.га у 2013 році) , по Тальнівському МУВГ – 0,44 тис. га (проти  0,42 тис.га у 2013 році).
Тільки протягом 2014 року завдяки залученню коштів інвесторів відновлено зрошувальні системи на площі 2,7 тис.га.
На відновлення зрошувальних систем інвесторами  направлено близько 44,7 млн.грн. З них на суму 36,6 млн.грн. придбано 29 дощувальних машин.
Роботи на внутрішньогосподарській мережі виконуються при тісній співпраці міжрайонних управлінь водного господарства та господарств-землекористувачів. Останні надають максимальну допомогу в організації забезпечення робіт і навіть допомагають в ремонті міжгосподарських основних меліоративних фондів. Наприклад, так було відновлено напірні гребінки  Дмитрівської та Рацівської насосних станцій.
Наказом по облводресурсів були затверджені заходи з економії електроенергії. За рахунок використання багатотарифного обліку зекономлено 328,2 тис.грн. бюджетних коштів, що більше від минулого року на 87,0   тис.грн.. В цілому за рік при виконанні всіх заходів по економії  паливно-енергетичних ресурсів зекономлено  546,5 тис.грн.
На міжгосподарській меліоративній мережі проводились також ремонтно-доглядові роботи. Зокрема виконано першочергове очищення міжгосподарських осушувальних каналів від мулу в обсязі   10 тис.м3. Вирубано чагарнику  на площі   124,3 га проти 99,9 га у 2013 році.
Проведено обкошування  каналів, територій промбаз та насосних станцій на площі 1352 га. Відремонтовано 205 гідротехнічних споруд на міжгосподарській меліоративній мережі при плані 170 шт.
За даними регулярних спостережень тільки в межах дії еталонних осушувальних систем з  початку березня по листопад включно із осушених площ забезпечено скид більше 120 млн.м3 надлишкових вод. Це значно зменшило негативний вплив поверхневих  та ґрунтових вод на навколишні території, дозволило уникнути підтоплення та затоплення сільськогосподарських угідь, присадибних ділянок та садиб мешканців сільких населених пунктів, а також сприяло створенню задовільного водно-повітряного режиму для росту сільськогосподарських культур.  
      Загальна вартість ремонтно-доглядових робіт на міжгосподарській мережі склала близько 5  млн.грн.

Підсумки роботи по забезпеченню утримання міжгосподарських меліоративних систем
за 9 місяців 2014 року.


Робота експлуатаційних водогосподарських організацій облводресурсів протягом 9 місяців   була спрямована на своєчасну підготовку до вегетаційного сезону  та утримання меліоративних систем, каналів, насосних станцій та гідротехнічних споруд, забезпечення безаварійного пропуску весняної повені через міжгосподарські осушувальні системи.
На виконання спільного наказу Мінагрополітики України та Держводагентства України від 11.12.2012 р. № 732/192 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2014 році»  спільним наказом головного управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА і  облводресурсів від 24.12.13 № 80/140 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2014 році» відповідним службам було поставлене завдання організувати проведення ремонту насосних станцій, гідротехнічних споруд, каналів, трубопроводів, дощувальної техніки та забезпечити до 1 квітня готовність до роботи зрошувальних систем на площі 23,9 тис. гектарів і до 1 червня – осушувальних систем на площі 44,2 тис. га.
Для надання допомоги водокористувачам та власникам з підготовки меліоративних фондів до вегетаційного періоду 2014 року за об’єктами підготовки закріплені відповідальні інженерно-технічні  працівники. В порядку контролю за ходом та якістю підготовки розроблені пооб’єктні графіки ремонтних робіт.
Незважаючи на складні погодні умови та відсутність бюджетного фінансування, експлуатаційними водогосподарськими організаціями заплановані роботи на зрошувальних системах виконані в повному обсязі.
На початку вегетаційного періоду із землевласниками та користувачами меліорованих угідь проведено 4 кущові наради на яких піднімалось питання щодо стану підготовки та ефективного використання  меліорованих земель, укладання протоколів намірів та договорів на подачу води для поливу сільгоспкультур. Крім того, відбулося ряд нарад в облводресурсів із інвесторами та господарствами-орендарями зрошуваних земель. Зокрема із СТОВ «Пальмира», ТОВ «Кернел Трейд», ТОВ «АПК Маїс», ТОВ «Маяк».
Підписані протоколи намірів на подачу води для поливів сільгоспкультур на площі 8,5 тис. га, договори укладені на площу 8,9 тис.га, що становить 133 % до фактично политих площ у минулому році, з них в Правобережному МУВГ – 5,0 тис. га, в Лівобережному МУВГ – 3,7 тис. га, в Тальнівському МУВГ – 0,2 га.

На водозаборах насосних станцій забезпечено проведення водолазних обстежень рибозахисних пристроїв.
Згідно поданої звітності, фактично протягом квітня-вересня в області проведено поливи на фізичній площі 9,3 тис.га. Це на 1,2 тис.га. більше ніж на кінець вегетаційного періоду 2013 року. Полив площ здійснювався більше 5 разів, тому кількість га-поливів склала 51,7. Середня зрошувана норма становила 1118 м3/га проти 1076 м3 у 2013 році. На поля подано 10,4 млн.м3 води, з них міжгосподарськими насосними станціями 10.07млн.м3.
Укладено 7 угод з надання послуг з подачі води на зволоження на площу 2,3 тис.га. Фактично надано послуг на площі 1,6 тис.м3 на суму 4,9 тис.грн. Починаючи з березня, завдяки роботі міжгосподарських каналів , забезпечено скид надлишкових вод з території міжгосподарських осушувальних систем в об’ємі 110,9  млн.м3, що становить майже 2000 м3/га.
Протягом 9 місяців 2014 року  на меліоративних системах області виконано поточний ремонт на суму 216,4 тис.грн., що становить 55 % до аналогічного періоду 2013 року. З них на зрошувальних системах              117,6 тис.грн. на осушувальних – 98,8 тис.грн.
Проводились також доглядові роботи. Зокрема виконано першочергове очищення міжгосподарських осушувальних каналів від мулу в обсязі  7,3 тис.м3. Це менше проти минулого року на 3,1 тис.м3. Протягом 9 місяців поточного року вирубано чагарнику вздовж 99,96 км каналів на площі 78,7  га проти 57,8 га аналогічного періоду 2013 року. З них за допомогою кущорізів – 97,92 га. Змінний  виробіток на 1 кущоріз склав 0,18 га, що близький до нормативного.
Проведено механізоване обкошування  каналів, територій промбаз та насосних станцій на площі 756,6 га, з яких 663,3 га викошено роторними косарками, а  93,3 га кущорізами.
        Загальна вартість ремонтно-доглядових робіт на міжгосподарській мережі склала 3,96 млн.грн.
Крім того, на утримання та ремонт меліоративних систем інвесторами направлено 44,7 млн. грн. З них на суму 36,6 млн.грн. придбано 29 дощувальних машин. Завдяки цьому до поливу підготовлено 2,7 тис.га додаткових площ.
В цілому, станом на 1жовтня 2014 року землерийною технікою виконано 66,11 тис.м3 земляних робіт, що становить 57 % відповідного періоду 2013 року.
Пробіг автотранспорту  технологічного комплекту зменшився і склав по всіх групах 165,9 тис. кілометрів, або 74% до рівня звітного періоду попереднього року. Наробіток тракторів та тракторів з навісним обладнанням склав 1,09 тис.м/год що становить  96%  звітного періоду попереднього року.
         За рахунок придбання та запасних частин з обмінного фонду виконано поточний ремонт техніки на суму 84,8 тис.грн. Управліннями було укладено 42 договори на виконання робіт автотранспортом та механізмами, в т.ч. по управліннях: Правобережне МУВГ-20 шт., Лівобережне МУВГ-13 шт., Тальнівське МУВГ-9 шт.
Разом з тим через несправність не були задіяні в роботі: 5 тракторів (25% від загальної кількості), 9 вантажних автомобілів (30%),  та 4 бульдозери (44%).
За 9 місяців організаціями облводресурсів було використано за рахунок загального фонду держбюджету енергоносіїв на суму 886,7 тис.грн., у тому числі електроенергії на суму 692,2 тис.грн. або 607,4 тис. кВт-год що на 11 % більше ніж за аналогічний період минулого року).
При виконанні заходів по економії  паливно-енергетичних ресурсів зекономлено 467,8 тис.грн (в тому числі за рахунок багатотарифного обліку – 318,9 тис.грн). В аналогічному періоді минулого року  було 378,8 тис.грн.
Завдяки своєчасному та систематичному виконанню заходів з охорони праці та техніки безпеки, нещасних випадків та пожеж протягом 9 місяців поточного року не зареєстровано. На їх виконання із залученням спеціального фонду використано 150,7 тис.грн. Спеціальним одягом працівники забезпечені на 100%, спеціальним взуттям на 94 %.
         

Начальник відділу ЕВМО                                                      С.П.
Заболотний

Інформація про роботу державного водогосподарсько-меліоративного комплексу Черкаської області (станом на 15.10.2014).
На державній міжгосподарській мережі продовжують проводитись роботи згідно із завданнями, затвердженими наказом облводресурсів від 05.02.2014 № 13 „Про основні напрямки роботи та завдання з експлуатації меліоративних систем у 2014 році”.
На початку поливного сезону експлуатаційними водогосподарськими організаціями із сільгоспвиробниками укладено договори на подачу води для поливу сільськогосподарських культур в межах дії міжгосподарських зрошувальних систем на площу 8,9 тис. га.
Станом на 15 жовтня в області полито 9,3 тис. га сільськогосподарських угідь. З них у зоні дії міжгосподарських  зрошувальних систем забезпечено подачу води на площу 8,6 тис.га. У тому числі всього поливалось  у зоні діяльності Лівобережного МУВГ –  3,8 тис.га, Правобережного МУВГ – 5,0 тис.га, Тальнівського МУВГ – 0,4 тис. га.
Угоди з надання водогосподарськими організаціями послуг з подвійного регулювання водно-повітряного режиму на осушених землях укладено на площу 2,3 тис.га. Станом на 15 жовтня фактично надано платних послуг на площі 1,6 тис. га, у тому Лівобережним МУВГ – 1,0 тис.га, Правобережним МУВГ – 0,6 тис.га.
Державні магістральні осушувальні канали працюють в експлуатаційному режимі. З лютого місяця 2014 року забезпечено скид надлишкових вод в об’ємі 118,7 млн.м3.

26 вересня в облводресурсів проведено технічну раду  на якій розглянуто питання забезпечення подачі води для групи господарств АПК «Маїс» згідно заявлених обсягів по Черкаській, Рацівській та Тіньківській міжгосподарських зрошувальних системах. Виконання прийнятих рішень дасть змогу своєчасно підготувати насосні станції названих систем до поливного сезону 2015 року. В засідання технічної ради взяли участь інженер-гідротехнік ТОВ «АПК Маїс» Голуб С.М. та головний інженер Правобережного МУВГ Горгуль Д.І.   

23 вересня під головуванням заступника начальника облводресурсів Поповіченка М.Г. проведено нараду з вирішення питань щодо ліквідації підтоплення сільськогосподарських угідь в адміністративних межах Гельмязівської сільської ради Золотоніського району та можливості розширення площ поливів.
В нараді взяли участь фахівці обласного управління водних ресурсів, начальник Лівобережного МУВГ Вовк В.А., генеральний директор ТОВ «АПК Маїс» Осадчий С.С. та спеціалісти цього господарства, директор ТОВ «ПБК Водпроект» Ромаш В.В.  
Рішення наради закріплені відповідним протоколом, в якому визначені конкретні виконавці та напрямки роботи по забезпеченню виготовлення проектної документації на виконання ремонтних робіт з метою ліквідації підтоплення територій.

У водогосподарських організаціях області триває робота з підготовки об’єктів меліоративного комплексу до осінньо-зимового періоду 2014-2015 років. Розроблено заходи із економії газу при використанні для опалення виробничих баз. Практично завершено підготовку котельні Тальнівського МУВГ. Вона може повністю працювати на твердому паливі. Всі міжрайонні управління активно займаються заготовкою дров. Повністю готові до сезону відкачки  водовідливні засоби у кількості 8 одиниць. На 57% готові до зими майстерні, на 80%  від запланованої кількості підготовлено обладнання і механізми для боротьби із сніговими заметами. Через затримки із проплатами органами Держказначейства наданих платіжних документів, затримується створення запасу паливно-мастильних матеріалів, вугілля, теплого спецодягу.


В облводресурсів проведено детальний аналіз споживання електроенергії та економії коштів на її оплату по водогосподарських організаціях за результатами роботи у І півріччі 2014 року,  Зокрема, за рахунок ведення обліку по багатотарифному режиму, зекономлено 68,7 тис.грн. бюджетних коштів.
Слід зазначити, що при зменшенні об’ємів перекачки міжгосподарськими насосними станціями у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 3%, економія коштів зросла на 18.5%. Значної економії досягло Тальнівське міжрайонне управління водного господарства   (більше ніж у 2 рази). В той же час, доведене Держводагентством України річне завдання з економії коштів на оплату електроенергії облводресурсами виконане на 31%. Детальний аналіз можна подивитись тут…


Інформація про роботу державного водогосподарсько-меліоративного комплексу Черкаської області (станом на 28.07.2014)
На державній міжгосподарській мережі проводяться роботи згідно із завданнями, затвердженими наказом облводресурсів від 05.02.2014 № 13 „Про основні напрямки роботи та завдання з експлуатації меліоративних систем у 2014 році”.
До вегетаційного сезону 2014 року зрошувальні системи підготовлені на площі 23,9 тис. га, що становить 100% від завдання, осушувальні системи на площі 44,2 тис. га (100%). Експлуатаційними водогосподарськими організаціями завершена робота із сільгоспвиробниками щодо укладання договорів на подачу води для поливу сільськогосподарських культур. Станом на 28 липня укладено договори на площу 8,9 тис. га.
Продовжується полив сільгоспкультур. Станом на 28 липня полито 8495 га, у тому числі у зоні діяльності Лівобережного МУВГ –  3154 га, Правобережного МУВГ – 4960 га, Тальнівського МУВГ – 381 га.
Угоди з надання водогосподарськими організаціями послуг з регулювання водно-повітряного режиму та зволоження осушених земель укладено на площу 2,3 га. Станом на 28 липня надано платних послуг на площі 1,1 тис. га, у тому Лівобережним МУВГ – 1,0 тис.га, Правобережним МУВГ – 0,1 тис.га.
Державні магістральні осушувальні канали працюють в експлуатаційному режимі. З лютого місяця 2014 року забезпечено скид надлишкових вод в об’ємі 85,9 млн.м3.


Експлуатаційна діяльність у І півріччі 2014 року.

Робота експлуатаційних водогосподарських організацій облводресурсів у першому півріччі  була спрямована на своєчасну підготовку до вегетаційного сезону  та утримання меліоративних систем, каналів, насосних станцій та гідротехнічних споруд, забезпечення безаварійного пропуску весняної повені.
На виконання спілього наказу Мінагрополітики України та Держводагентства України від 11.12.2012 р. № 732/192 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2014 році»   спільним наказом головного управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА і  облводресурсів від 24.12.13 № 80/140 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2014 році» відповідним службам було поставлене завдання організувати проведення ремонту насосних станцій, гідротехнічних споруд, каналів, трубопроводів, дощувальної техніки та забезпечити до 1 квітня готовність до роботи зрошувальних систем на площі 23,9 тис. гектарів і до 1 червня
осушувальних систем на площі 44,2 тис. га.
Для надання допомоги водокористувачам та власникам з підготовки меліоративних фондів до вегетаційного періоду 2014 року за об ’ єктами підготовки закріплені відповідальні інженерно-технічні  працівники. В порядку контролю за ходом та якістю підготовки розроблені пооб ’ єктні графіки ремонтних робіт.
Незважаючи на складні погодні умови та відсутність бюджетного фінансування, експлуатаційними водогосподарськими організаціями заплановані роботи на зрошувальних системах виконані в повному обсязі.
На початку вегетаційного періоду із землевласниками та користувачами меліорованих угідь проведено 4 кущові наради на яких піднімалось питання щодо стану підготовки та ефективного використання  меліорованих земель, укладання протоколів намірів та договорів на подачу води для поливу сільгоспкультур. Крім того, відбулося ряд нарад в облводресурсів із інвесторами та господарствами-орендарями зрошуваних земель. Зокрема із СТОВ «Пальміра», фірмою «Кернел»,  ТОВ «АПК Маїс».
Підписані протоколи намірів на подачу води для поливів сільгоспкультур на площі 8,5 тис. га, договори укладені на площу 8,9 тис.га, що становить 133 % до фактично политих площ у минулому році, з них в Правобережному МУВГ
5,0 тис. га, в Лівобережному МУВГ 3,7 тис. га, в Тальнівському МУВГ 0,2 га.
На водозаборах насосних станцій забезпечено проведення водолазних обстежень рибозахисних пристроїв.
Фактично полито фізичної площі 6,4 тис.га.
Укладено 6 угод з надання послуг з подачі води на зволоження на площу 2303 га. Починаючи з березня забезпечено скид надлишкових вод з території осушувальних систем в об
ємі 78  млн.м 3.
Протягом І півріччя  на меліоративних системах області виконано поточний ремонт на суму 123,6 тис.грн., що становить 55 % до аналогічного періоду 2013 року. З них на зрошувальних системах 63,5тис.грн. на осушувальних 60,1 тис.грн.
Проводились також доглядові роботи. Зокрема виконано очищення міжгосподарських осушувальних каналів від мулу в обсязі  4,62 тис. куб.м. Протягом 6 місяців поточного року вирубано чагарнику вздовж 99,51 км каналів на площі 77,9 га проти 94,2 км аналогічного періоду у 2013 році. З них за допомогою кущорізів 29,48 га. Змінний  виробіток на 1 кущоріз склав 0,18 га, що близький до нормативного.
Проведено механізоване обкошування  каналів, територій промбаз та насосних станцій на площі 288,3 га , з яких 263,5 га викошено роторними косарками, а  24,8 га кущорізами.
        Загальна вартість ремонтно-доглядових робіт склала 2618,5 тис.грн.

В цілому, станом на 1липня 2014 року екскаваторами та бульдозерами виконано 21,51 тис.м3 земляних робіт, що становить 43% відповідного періоду 2013 року. Всього земляних робіт 24,4 тис.м3 39% аналогічного періоду минулого року.
Пробіг автотранспорту  технологічного комплекту зменшився і склав по всіх групах 95,2 тис. кілометрів, або 59% до рівня звітного періоду попереднього року. Наробіток тракторів та тракторів з навісним обладнанням склав 0,49 тис.м/год що становить  71%  звітного періоду попереднього року.
         За рахунок придбання та запасних частин з обмінного фонду виконано поточний ремонт техніки на суму 68,7 тис.грн. Управліннями було укладено 23 договорів на виконання робіт автотранспортом та механізмами, в т.ч. по управліннях: Правобережне МУВГ-14 шт., Лівобережне МУВГ-4 шт., Тальнівське МУВГ-5 шт.

Разом з тим, через несправність. не були задіяні в роботі: 5 тракторів (25% від загальної кількості), 10 вантажних автомобілів (33%), 5 екскаваторів (50%) та 5 бульдозерів(56%).
У першому півріччі організаціями облводресурсів було використано за рахунок загального фонду держбюджету енергоносіїв на суму 596,6 тис.грн., у тому числі електроенергії на суму 403,4 тис.грн.(340,8 тис. кВт-г або на 9 % більше ніж за аналогічний період минулого року).
При виконанні заходів по економії  паливно-енергетичних ресурсів зекономлено 182,5 тис.грн., в тому числі за рахунок багато тарифного обліку
88,4 тис.грн. В аналогічному періоді минулого року всього було зекономлено 149,0 тис.грн.
         

Аналіз проведення поливів 2001-2013             

19-20 червня в  області перебувала делегація Сумського облводресурсів на чолі із начальником цього управління Гордійком О.П. У складі делегації також були присутні начальники Боровлянського, Клевенського, Конотопського, Кролевецького міжрайонних управлінь водного господарства. Метою візиту було вивчення досвіду роботи Черкаського облводресурсів з господарствами-землекористувачами, органами місцевого самоврядування, потенційними інвесторами щодо відновлення та розширення розвитку зрошуваного землеробства.
Під час зустрічей із начальником Черкаського облводресурсів Шведенком М.М. та начальниками міжрайонних управлінь водного господарства обговорювалось широке поле питань. Серед них щодо способів фінансового забезпечення  здійснення ремонтів осушувальної та зрошувальної міжгосподарської мережі,  способів залучення інвестицій для ремонту внутрішньогосподарської інженерної інфраструктури меліоративних систем. Учасники зустрічі цікавились напрацюваннями в напрямку взаємодії із господарствами при відновленні трубопроводів, калькуляціями на надання послуг механізмами, на подачу води для зрошення, консультаційних послуг.

В ході зустрічі було оглянуто промислові бази міжрайонних управлінь водного господарства та експлуатаційних дільниць, відновлену зрошувальну мережу по СТОВ «Колос» та СТОВ «Маяк»    Черкаського району, СТОВ «Пальмира» Золотоніського району, міжгосподарські насосні станції в Чигиринському та Золотоніському районах.
Також організовано зустріч із представником ТОВ «Кернел», який поділився своїми баченнями стосовно відновлення зрошення на Черкащині. Розповів про співпрацю з Лівобережним МУВГ при відновленні роботи Дмитрівської міжгосподарської зрошувальної системи.    

Члени делегації та представники Черкаського облводресурсів на згадку про візит із задоволенням сфотографувались на фоні однієї із діючих дощувальних машин «Valley».


11 червня 2014 року комісією облводресурсів проведено оперативний контроль  IV ступеню з охорони праці  в Лівобережному міжрайонному управлінні водного господарства. Захід здійснювався з виїздом на об’єкти управління. Проведено перевірку виконання вимог Закону «Про охорону праці», дотримання вимог норм і правил техніки безпеки та санітарно-побутових умов обслуговуючого персоналу насосних станцій Домантовської, Дмитрівської та Подільської міжгосподарських зрошувальних систем. Виявлені недоліки в роботі зафіксовані у відповідному Акті, який поданий на розгляд та затвердження керівництву облводресурсів.

     

19 травня в облводресурсів відбулась технічна рада з розгляду питань щодо перспективи розширення зрошуваних площ в Золотоніському, Черкаському та Чигиринському районах. На засіданні, крім членів технічної ради, також були присутні׃ начальник Черкаського облводресурсів Шведенко М.М., генеральний директор ТОВ «АПК Маїс» Осадчий С.С., директор ТОВ «ПБК Водпроект» Ромаш В.В., інші спеціалісти.  
Було зафіксовано  можливість початку робіт по 4 ділянках в ТДВ «Русь» с.Гельмязів Золотоніського району  та по 1 ділянці в ТОВ «Красносільське» с.Красносілля Чигиринського району. Також будуть продовжені роботи по будівництву зрошувальної мережі в СТОВ «Колос» с.Вергуни Черкаського району. Загальна ж площа земель, яку АПК «Маїс» планує до поливу в найближчі 3 роки становить  біля 3,5 тис.га.


12 травня, в порядку контролю за станом використання енергетичних ресурсів, достовірністю визначення питомих норм витрат електроенергії на перекачування води насосними станціями, спеціалістами відділу експлуатації водогосподарських систем, механізації, енергозбереження та охорони праці проведено комплексну перевірку Лівобережного МУВГ по відповідних питаннях.
Основна увага зверталась на обґрунтування групових питомих норм витрат електроенергії на подачу води, доведення до об
єктів відповідних норм, відповідність розрахунків потреби в лімітах на електроенергію, стан виконання організаційно-технічних заходів з економії паливно-енергетичних ресурсів, облік та споживання електроенергії на власні потреби та інше.
Виявленні в ході перевірки порушення задокументовані актом та взято на контроль їх усунення.Станом на 06 травня в області практично завершено укладання договорів на надання послуг з подачі води для зрошення сільськогосподарських культур. Бажання проводити поливи в поточному році господарства виявили на площі 8,9 тис.га. Штучний дощ пройшов вже на 797 га. Детальніше…

28 квітня 2014 року за рекомендацією Міжнародної організації праці відзначався Всесвітній день  охорони праці.


По Черкаському облводресурсів з 28 по 30 квітня проведено тиждень охорони праці на дільницях управлінь з виконанням заходів щодо запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням, підвищення рівня безпеки й умов праці. При цьому було проведено лекції і семінари, проведені конкурси дитячих малюнків « Охорона праці очима дітей».


Проведено конкурс на кращу насосну станцію по стану охорони праці, відповідності техніки безпеки та виробничої санітарії. Кращою насосною станцією визнано  НСП 2  Черкаської зрошувальної системи Правобережного МУВГ. Працівникам  насосної станції адміністрацією  управління видано заохочувальний приз.
Надана допомога сімї загиблого на виробництві по Тясминській експлуатацій дільниці.

Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань було відзначено Почесними грамотами  головних фахівців  з охорони праці  Правобережного та Лівобережного міжрайонного управління водного господарства.

            
 

          

В порядку забезпечення безаварійної роботи  підприємства та безпечних умов праці працівників, комісією облводресурсів проведено оперативний контроль IV ступеню за станом охорони праці в Правобережному  МУВГ. Перевірено стан  безпеки праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки на виробничій базі Червоно-Слобідської експлуатаційної дільниці цього управління.
Крім того, в порядку підготовки до поливного сезону, перевірено стан техніки безпеки на двох насосних станціях Черкаської міжгосподарської зрошувальної системи.
З обслуговуючим персоналом насосних стацій проведено протиаварійне тренування.  


Згідно затвердженого графіка, начальником відділу експлуатації водогосподарських систем, механізації, енергозбереження та охорони праці (Заболотний С.П.) та головним механіком (Стретович А.О) Черкаського облводресурсів проведено перевірку стану ефективності використання та збереження машино-тракторного парку Правобережного міжрайонного управління водного господарства. В перевірці взяли участь головний інженер цього управління Горгуль Д.І. та головний механік Каращук О.О. Здійснено обстеження автотракторного парку зокрема на недавно створеній Червоно-Слобідській експлуатаційній дільниці                     ( начальник Кобилан М.І.). В ході перевірки звернуто увагу на недоліки в організації стоянки автотранспорту, обліку використання, закріплення та наявності необхідних документів. Результати обстеження  оформлені відповідним актом та встановлено контроль за ходом усунення зауважень.


В області завершується підписання Протоколів- намірів про поливи сільськогосподарських культур у 2014 році. Станом на 04 березня, з використанням міжгосподарських  насосних станцій, господарства планують поливати сільськогосподарські культури на площі біля 8,5 тис.га. Навіть якщо враховувати внутрішньогосподарські системи та землі-супутники, це більше ніж фактично полито у 2013 році на 0,4 тис.га. Лідерами є Черкаський та Золотоніський райони.  Більш точні дані будуть отримані після укладання договорів на надання послуг, повязаних з подачею води для зрошення.


На виконання наказу Держводагентства від 03.02.2014 №10 та з метою забезпечення працездатності меліоративних систем області підготовлено наказ облводресурсів від 10.02.2014 №13 «Про основні завдання з експлуатації меліоративних систем у 2014 році », яким до міжрайонних управлінь водного господарства доведено конкретні завдання з виконання ремонтно-експлуатаційних робіт.

10 січня 2014 року в обласному управлінні водних ресурсів  відбулася виробнича нарада  з питань передачі зрошувальних систем до комунальної власності в межах орендованих земель ТОВ «Пальмира».
На нараді були присутні представники облводресурсів, Лівобережного міжрайонного управління водного господарства, директор ТОВ «Пальмира» Журба О.В., гідротехнік ТОВ «Пальмира» Ковальчук О.В.
На нараді було обговорено наступні питання:
Порядок прийняття на баланс ТОВ «Пальмира» внутрішньогосподарської зрошувальної мережі Дмитрівської зрошувальної системи.
Визначення власника внутрішньогосподарської зрошувальної мережі Подільської зрошувальної системи та порядок передачі її до комунальної власності.
Укладання протоколів намірів та договорів на проведення поливів сільськогосподарських культур  у 2014 році на землях господарства.Інформація про виконання планових показників за 2013 рік
та завдання на 2014 рік.


На початку 2013 року,  із врахуванням пропозицій міжрайонних управлінь водного господарства, були сформовані планові виробничі показники. Крім того, наказом Держводагентства від 20.02.2013 №20  були доведені завдання з виконання робіт на меліоративній мережі. Відповідні завдання доведені кожному управлінню наказом по облводресурсів від 28.03.2013 №45.
Протягом звітного періоду здійснювався контроль за виконанням показників із висвітленням  на оперативних нарадах.
Аналіз виконання плану показав, що за 9 місяців було недовиконання деяких показників. Зокрема роботи з очищення міжгосподарської мережі при плані 13 тис.м3 становили 10,4 тис.м3. Зовсім не велась робота з впровадження раціоналізаторських пропозицій. На зауваження облводресурсів, від управлінь  надійшли звернення про зняття плану, у зв
язку із відсутністю необхідного фінансування на ці цілі із державного бюджету та відсутністю своєчасних проплат  за придбання паливно-мастильних матеріалів Державним казначейством. Облводресурсів дало згоду на перенесення планових показників на пізніший період та порушило питання про зняття недовиконаних обсягів перед Держводагентством.
За 11 місяців поточного року ситуація покращилась. Майже всі заплановані обсяги виконуються на 100 і більше відсотків. Очікується виконання завдання по рацпропозиціях та робіт з очищення.
Завершено проведення поливів. При прогнозному плані поливів на облікованих зрошуваних землях  6.7 тис.га фактично полито 6.8 тис.га. Крім того, поливи проводились на землях-супутниках на площі 1,3 тис.га. Найбільше таких земель виявило  Тальнівське МУВГ. Загальна площа поливу в області склала 8,1 тис.га.

На запит Держводагентства надано пропозиції щодо формування завдань з виконання робіт на меліоративних системах у 2014 році.
 У 2014 році планується розширення площ поливу у зоні діяльності Лівобережного міжрайонного управління водного господарства по Дмитрівській міжгосподарській зрошувальній системі на площу близько 460 га з послідуючим розширенням поливних площ. Для поливу господарством планується придбати 7 дощувальних машин «Valley».
У зоні діяльності Правобережного міжрайонного управління водного господарства планується збільшення площ поливу близько 600 га по Черкаській міжгосподарській зрошувальній системі. Для цього на замовлення господарства завершується виготовлення проектної документації на реконструкцію мережі із розширенням площ поливу та проводяться ремонтні роботи на мережі. Проектом передбачається встановлення 14 дощувальних машин. Інвестор вже має 2 машини « Otech». Крім того ТОВ «АПК Маїс» вивчає можливість поливу земель від Рацівської та Тіньківської міжгосподарських зрошувальних систем.
В цілому по облводресурсів прогноз поливу становить 7.8 тис.га. На даний час є інформація про бажання ще деяких господарств відновлювати зрошувальну мережу та проводити поливи, але вона може бути уточнена після підписання відповідних протоколів-намірів у лютому місяці.
Враховуючи вище викладене на 2014 рік збільшується показник з ремонту насосно-силових агрегатів. Та на 1 тис.га збільшується площа  проведення моніторингу.
Об
єми робіт по догляду за меліоративними обєктами, за виключенням обкошування, залишаються на рівні 2013 року. Обкошування зменшується по Правобережному МУВГ на 60 га., а збільшується по Тальнівському МУВГ на 41 га. У цілому зменшення може скласти 19 га.
Вартісний показник з поточного ремонту, без врахування робіт які виконуються сторонніми організаціями змінюється в сторону зменшення на 28 тис.грн. За пропозиціями зменшують показник Правобережне та Лівобережне МУВГ. В той же час Правобережне МУВГ збільшує кількість ремонту ГТС на 15 шт. Зменшено кількість ремонту будівель насосних станцій по Правобережному МУВГ на 5 шт., по Лівобережному МУВГ на 1 шт.
Зважаючи на вище викладене міжрайонним управлінням водного господарства запропоновано׃
1.До кінця поточного року вжити заходів щодо виконання обсягів робіт з очищення міжгосподарської мережі.
2.Прискорити оформлення документації на впровадження раціоналізаторських пропозицій.
3.Після отримання кошторису витрат на 2014 рік, уточнити прогнозні планові показники та надати пропозиції для формування остаточного плану 2014 року.
4. Продовжити роботу з райдержадміністраціями та господарствами по збільшенню поливних площ.

Начальник відділу ЕМЕО                                      С.П.Заболотний


З метою забезпечення ефективної та надійної роботи меліоративних систем, насосних станцій, каналів, гідротехнічних споруд, дощувальних машин у 2014 році, поліпшення використання меліорованих земель, нарощування виробництва на них сільськогосподарської продукції, обласним управлінням водних ресурсів та департаментом агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації  підписано спільний наказ від 24.12.2013   № 80/140 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2014 році».

На виконання телеграми Мінагрополітики України,  в області завершено проведення аудиту стану використання зрошуваних земель та інвентаризації інфраструктури міжгосподарських та внутрішньогосподарських   зрошувальних систем. Зведені матеріали розглянуто на засіданні обласної комісії , склад якої  затверджено розпорядженням обласної державної адміністрації  від 21.06.2013 №182. Комісія рекомендувала направити згадані документи до Мінагрополітики.

В період із 16 по 20 вересня відбулось періодичне навчання  та перевірка знань членів постійно діючих комісій міжрайонних управлінь водного господарства  та апарату облводресурсів з  питань охорони праці та дотримання  техніки безпеки на виробництві.
Навчання проводилось викладачами Державного інституту управління та економіки водних ресурсів Держводагентства України.
 Завідуюча кафедрою ВГС і ОП Сторчак В.А. та старший викладач цієї кафедри Гура Є.О. прочитали курс лекцій згідно затвердженого тематичного плану та звернули увагу про зміни за останні три роки  у нормативних документах, що регламентують виконання заходів з безпечного виконання  робіт, пожежної безпеки, безпеки на автомобільному транспорті. Запрошені на навчання в.о заступника начальника Черкаського ЕТЦ Середа О.І. та головний державний газотехнічний інспектор ДІПБ та ОПН територіального управління Держгірпромнагляду у Черкаській області  Завірюха В.Я. відповіли на запитання слухачів по питаннях експлуатації котельного та газотехнічного обладнання.
Всього в навчаннях взяли участь 35 провідних фахівців облводресурсів. Крім того, курс лекцій прослухали і представники Черкаського регіонального управління водних ресурсів Дніпровського БУВР. Після прослуховування теоретичного матеріалу слухачі склали іспити, на яких вони показали задовільний рівень знань нормативної бази з питань охорони праці.  

Голова комісії з перевірки знань, головний фахівець з ОП Держводагентства України Мельников В.О. в період навчань також провів інспектування виконання заходів з охорони праці та знання норм з ОП обслуговуючого персоналу на насосній станції Чорнявської та Топилівської зрошувальних систем.     


За дорученням Голови Держводагентства України Сташука В.А. проведено обстеження внутрішньогосподарської частини зрошуваних трубопроводів в межах Вергунівської сільської ради Черкаського району, Красносільської  сільської ради Чигиринського району та Гельмязівської сільської ради Золотоніського району. Обстеження проводилось з метою визначення придатності інфраструктури зрошувальних систем для проведення поливів на замовлення ТОВ «АПК Маїс» та з врахуванням перспективи розвитку зрошуваного землеробства в господарствах цієї компанії. В роботі комісії від Держводагентства України взяв участь головний спеціаліст Упрексплуатації Компанець А.М. До роботи були залучені фахівці агропромислової компанії «Маїс», ВАТ «Русь» Золотоніського району, обласного управління водних ресурсів, міжрайонних управлінь водного господарства. Комісія прийшла до висновку про доцільність проведення ремонтно-відновлювальних робіт на зрошувальних системах, в тому числі і на міжгосподарських насосних станціях та трубопроводах. Адже, за попередніми розрахунками, потужності наявного технологічного устаткування на існуючих насосних станціях не вистачає для задоволення потреби у воді. На думку членів комісії, з метою уникнення непорозумінь між державними та приватними структурами, також доцільно ці  роботи проводити як за  рахунок коштів інвесторів  так і за рахунок державного бюджету за Загальнодержавною програмою розвитку водного господарства  по напрямку реконструкції зрошувальних систем. Слід відмітити, що ТОВ «АПК Маїс» за власні кошти вже розпочало реконструкцію  зрошувальної мережі  в СТОВ «Колос» с.Вергуни Черкаського району.
За ініціативою начальника облводресурсів Шведенка М.М., в період з 6 по 8 серпня поточного року відбулись виїзні семінари з обміну досвідом начальників експлуатаційних дільниць міжрайонних управлінь водного господарства області. В заходах взяли участь відповідальні особи від управлінь та начальники шести дільниць. Від апарату облводресурсів був присутній начальник відділу експлуатації водогосподарських систем, механізації, енергозбереження та охорони праці Заболотний С.П.
Учасники зустрічей відвідали виробничі бази Золотоніської, Супійської, Черкаської та Тясминської ЕД. Ознайомились із первинною робочою документацією, яка ведеться в кожному міжрайонному управлінні водного господарства та супроводжує виконання ремонтно-доглядових робіт, такою як наряди на виконання робіт, акти на списання використаних матеріалів, відомості ведення обліку роботи обслуговуючого персоналу насосних станцій та іншою. Побували на ряді насосних станцій. У начальників дільниць була можливість познайомитись із новою дощувальною технікою, яка закуплена за кошти інвесторів та працює на поливі сільськогосподарських культур в господарствах області. Присутні відмічали велику різницю між станом сільськогосподарських культур на богарі та поливних землях, де рослини, незважаючи на високу температуру, відчували комфорт. Інженера насосних стацій із задоволенням демонстрували свої досягнення з облашування території та будівель насосних станцій, давали пояснення щодо ведення журналів та іншої робочої документації, яка є на насосній станції. В ході оглядів виникали живі дискусії з приводу необхідності ведення тих чи інших документів, правильності їх заповнення. Кожний із учасників повіз до себе оновлені відомості про меліоративні обєкти та стан роботи в суміжних експлуатаційних управліннях.  31 липня в облводресурсів відбулась технічна рада по питанню забезпечення подачі води для поливу сільськогосподарських культур від Дмитрівської міжгосподарської зрошувальної системи. На засідання були запрошені директор ПБК «Водпроект» Ромаш В.В., керівник департаменту технологій і техніки ТОВ «Кернел Трейд» Карась Б.В. та директор СТОВ «Пальмира» Журба О.В. В раді взяв участь начальник облводресурсів Шведенко М.М.
На засіданні обговорювались проблемні питання та шляхи їх вирішення  щодо відновлення роботи існуючої зрошувальної системи на полях СТОВ «Пальмира» та СТОВ «Домантівське» Золотоніського району. Крім того, ТОВ «Кернел Трейд» для забезпечення гарантованих та якісних урожаїв має наміри розширити площі поливних земель ще на 500 га. Враховуючи, що технічні можливості насосної станції Дмитрівської зрошувальної системи на даний час не можуть забезпечити подачу води у повному заявленому обсязі, необхідно провести переукомплектування частини насосно-силового та електрообладнання та змінити схему подачі води до напірного трубопроводу.   


На підставі наказу Держводагентства України від 22.01.2013 р. № 9  у  період  з   « 17» по «19» липня 2013 р. в організаціях Черкаського облводресурсів  проводилась взаємоперевірка стану охорони праці, пожежної безпеки та безпеки дорожнього руху  начальником відділу енергозбереження  механізації і охорони праці Кіровоградського облводресурсів Шатьохою Ю.І., провідними інженерами з охорони праці Кіровоградського Дяченком В.І., Новомиргородського Кізіль Б.П. міжрайонних управлінь водного господарства. В ході обстежень водогосподарських обєктів, експлуатаційних дільниць та промбаз  виявлено недоліки, які відображені у відповідному акті. Встановлено терміни їх виконання та зобовязано проінформувати Держводагентство.


Експлуатаційна діяльність у 1 півріччі 2013 року.

  Робота експлуатаційних водогосподарських організацій облводресурсів у першому півріччі  була спрямована на своєчасну підготовку до вегетаційного сезону  та утримання меліоративних систем, каналів, насосних станцій та гідротехнічних споруд, забезпечення безаварійного пропуску весняної повені.
  На виконання спільного наказу Мінагрополітики України та Держводагентства України від 26.12.2012 р. № 830/347 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2013 році»   спільним наказом головного управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА і  облводресурсів від 28.01.13 № 7/7 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2013 році» відповідним службам було поставлене завдання організувати проведення ремонту насосних станцій, гідротехнічних споруд, каналів, трубопроводів, дощувальної техніки та забезпечити до 1 квітня готовність до роботи зрошувальних систем на площі 31.5 тис. гектарів і до 1 червня осушувальних систем на площі 44,2 тис. га.
Для надання допомоги водокористувачам та власникам з підготовки меліоративних фондів до вегетаційного періоду 2013 року за об’єктами підготовки закріплені відповідальні інженерно-технічні  працівники. В порядку контролю за ходом та якістю підготовки розроблені пооб ’ єктні графіки ремонтних робіт.
Незважаючи на складні погодні умови та відсутність бюджетного фінансування, експлуатаційними водогосподарськими організаціями заплановані роботи на зрошувальних
   системах виконані в повному обсязі.
Міжрайонними управліннями водного господарства проведено 3 кущові наради з керівниками сільськогосподарських підприємств та власниками меліорованих земель з питань готовності до роботи осушувальних систем та пропуску повені через них, підготовки дощувальної техніки, організації договірної кампанії по проведенню поливів.
Підписані протоколи намірів на подачу води для поливів сільгоспкультур на площі 6,7 тис. га, договори укладені також на цю площу, що становить 100 % до фактично политих площ у минулому році, з них в Правобережному МУВГ
4,1 тис. га, в Лівобережному МУВГ 2,4 тис. га, в Тальнівському МУВГ 0,2 га.
Спільно із органами МНС та органами місцевого самоврядування проведено обстеження основних водоприймачів та міжгосподарських каналів осушувальних систем на предмет безаварійного пропуску льодоходу та повені.
Власними силами міжрайонних управліннь водного господарства проведено ремонт напірного  трубопроводу Тальнівської міжгосподарської зрошувальної системи та напірної гребінки Дмитрівської зрошувальної системи.
На водозаборах насосних станцій, які будуть задіяні в роботі у 2013 році, проведено водолазні обстеження рибозахисних пристроїв.
Укладено 10 угод з надання послуг з подачі води на зволоження на площу 2000 га. Забезпечено скид надлишкових вод з території осушувальних систем в обємі 149  млн.м 3.
Протягом 1 півріччя  на меліоративних системах області виконано поточний ремонт на суму 226,6 тис.грн., що становить 133 % до аналогічного періоду 2012 року. Виконанню в значній мірі сприяло залучення коштів спеціального фонду.
Проводились також доглядові роботи. Зокрема виконано очищення міжгосподарських осушувальних каналів від мулу в обсязі  9,24 тис. куб.м. Протягом 6 місяців поточного року вирубано чагарнику вздовж 94.2 км каналів на площі 57,8 га проти 81,5 км аналогічного періоду у 2012 році.  Загальна вартість ремонтно-доглядових робіт склала 2342,0 тис.грн.

У першому півріччі організаціями облводресурсів було використано за рахунок загального фонду держбюджету енергоносіїв на суму 293,2 тис.грн., у тому числі електроенергії на суму 529,1 тис.гривень (312,5 тис. кВт-г або на 27 % менше ніж за аналогічний період минулого року).
На виконання листів і наказів Держводагенства України розроблені та доведені до міжрайонних управлінь водного господарства заходи з економії паливно-енергетичних ресурсів, питомі норми витрат електроенергії на перекачку води насосними станціями, ліміти споживання паливно-енергетичних ресурсів.
Виконання намічених заходів знаходиться під постійним контролем для недопущення перевитрат як енергетичних ресурсів так і коштів на їх оплату.
За І півріччя 2013 року при виконанні заходів по економії  паливно-енергетичних ресурсів зекономлено 149 тис.грн. В аналогічному періоді минулого року  було 100,7 тис.грн.
В першому півріччі 2013 року на роботах пов’язаних  з експлуатацією і утриманням меліоративних систем в належному стані та по замовленню фізичних і юридичних осіб було задіяно 52 автомобілі та 39 механізмів.
Меліоративною технікою виконано земляних робіт в об’ємі 61,8 тис. м3, з них 29,9 тис. м3 екскаваторами і 20,7 тис. м3 бульдозерами. Із загального об’єму екскаваторних робіт 11,6 тис. м3 виконано на міжгосподарській мережі, а 50,2 тис. м3 на роботах по замовленню.
Проведено механізоване обкошування  каналів, територій промбаз та насосних станцій на площі 315,2 га , з яких 286,6 га викошено роторними косарками, а  32,6 га кущорізами.
Витрати на поточний ремонт машин і механізмів та на запасні частини склали 52,5 тис. грн., з яких 1,2 тис. грн.. загального фонду та 51,3 тис. грн..  спеціального фонду.На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 24.04.2013 № 17038/1/1-13, в області розпочато роботу по створенню комісій та підготовці матеріалів стосовно проведення аудиту використання зрошуваних земель та інвентаризації інфраструктури міжгосподарських та нутрішньогосподарських зрошувальних систем. Спільно із Департаментом агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації підготовлено проект розпорядження про склад обласної комісії. Очікується, що її головою буде заступник  голови ОДА Івашкевич А.Г., його заступниками -  директор Департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації  Рудишин В.К. та начальник Черкаського обласного управління водних ресурсів Шведенко М.М. В районах де обліковуються зрошувані землі також створюються відповідні комісії із залученням головних інженерів міжрайонних управлінь водного господарства.
Для проведення консультацій з питань проведення інвентаризації зрошувальних систем можна звертатись до відділу експлуатації водогосподарських систем, механізації, енергозбереження та охорони праці облводресурсів за тел.637710.

Силами Лівобережного міжрайонного управління водного господарства проведено ремонт напірної  гребінки  на насосній станції 2 підйому  Дмитрівської міжгосподарської зрошувальної системи із повною заміною труб.  
Довідково
׃ Дмитрівська зрошувальна система введена в експлуатацію в 1987 році.
Потенційна площа поливу складає 909 га. Через зміни в структурі агропромислового комплексу зрошувальні трубопроводи тривалий час не використовувались для подачі води. З 2010 року поливи знову почали проводитись і на 2013 рік з господарством укладено договір на полив 317 га сільськогосподарських угідь.
           


На виконання рішення колегії від 21.02.2013р., розроблено графік перевірок роботи служб механізації міжрайонних управлінь водного господарства працівниками облводресурсів в напрямку підвищення ефективності  використання машин і механізмів. Згідно цього графіка вже проведено таку перевірку в Лівобережному МУВГ. В роботі комісії взяли участь начальник відділу експлуатації водогосподарських обєктів, механізації, енергозбереження та охорони праці облводресурсів Заболотний С.П., головний механік цього відділу Стретович А.О., головний інженер Лівобережного МУВГ Устименко О.В. та в.о.головного механіка управління Кравченко О.С.
Особлива увага зверталась на ведення первинної облікової документації, її відповідність звітним даним, фактичний стан обліку виїздів на лінію.    Перевіркою було охоплено виробничі бази Золотоніської та Супійської експлуатаційних дільниць.
За результатами перевірки дано відповідні рекомендації щодо удосконалення роботи по використанню автотракторної техніки та засобів малої механізації.


На водозаборах насосних станцій, які будуть задіяні в роботі у 2013 році, проводяться водолазні обстеження рибозахисних пристроїв.  Станом на 15 квітня така робота завершена по всіх насосних станціях Лівобережного міжрайонного управління водного господарства. По Правобережному МУВГ  огляд рибозахисту проведено на Русько-Полянській та Чорнявській насосних станціях першого підйому. Згідно узгоджених із рибінспекцією графіків, цю роботу планується завершити до початку подачі води для поливу сільськогосподарських культур.

Комісією облводресурсів із залученням фахівців Лівобережного міжрайонного управління водного господарства в період з 11 по 12 квітня проведено оперативний контроль IV ступеню з охорони праці.  Обстежено промислову базу Супійської експлуатаційної дільниці, головну  насосну станцію Піщанської зрошувальної системи, НС-1 цієї ж системи, дві насосні станції Дмитрівської зрошувальної системи та насосну станцію Домантівської зрошувальної системи. Під час перевірки основна увага зверталася на забезпеченість обєктів засобами індивідуального захисту, дотримання норм техніки безпеки при виконанні робіт з підготовки до поливного сезону, оснащеність засобами контролю, пожежний та санітарний стан, правильність ведення технічної документації. Виявлені зауваження  викладені у відповідному акті, який подано начальнику Лівобережного МУВГ.
Інформація
про хід укладання договорів на подачу води
для зрошення сільськогосподарських культур по міжгосподарських системах станом на
8 квітня 2013 року
Інформація
про стан підготовки меліоративних систем до роботи у 2013 році
станом на 15.03.2013


На виконання доручення Держводагенства України від 22.08.2012 №4041/3/11-12  «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2013 році
» був підготовлене відповідне доручення облводресурсів  від 27.08.2012 № 1070/03-05 « Про  підготовки  меліоративних систем до роботи у 2013 році». На виконання  даного листа міжрайонними управліннями водного господарства було проведено дефектовку міжгосподарських меліоративних систем. Проведено роботу з власниками внутрішньогосподарських меліоративних фондів та визначено обєми підготовки, які будуть виконані силами господарств. Всі обсяги  були узагальнені, погоджені з Головним управлінням агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації та  15 жовтня 2013року направлено на Держводагентство України.
На виконання спільного наказу Мінагрополітики України та Держводагентства України від 26.12.2012 р. № 830/347 «Про підготовку меліоративних систем до роботи у 2013 році» підписано відповідний наказ обласного управління агропромислового розвитку та облводресурсів від 28.01.2013р. №7/7, яким було поставлене завдання організувати проведення ремонту насосних станцій, гідротехнічних споруд, каналів, зрошувальних трубопроводів.
Відповідно до плану підготовки планується підготувати зрошувальні меліоративні фонди на площі 31,5 тис.га. або 50% від наявних у області. У план підготовки не включені зрошувані землі на яких основні фонди підлягають списанню на загальній площі 14,2 тис.га та землі на яких меліоративна мережа вимагає комплексної реконструкції на площі 17,5 тис.га. Осушувальні системи планується підготувати на площі 44,2 тис.га або 79% від наявних в області.  У план підготовки не включені осушені землі на яких основні фонди вимагають комплексної реконструкції на площі  11,3 тис.га.   

  

Для надання допомоги водокористувачам та власникам з підготовки меліоративних фондів до вегетаційного періоду 2013 року за обєктами підготовки закріплені відповідальні інженерно-технічні  працівники. В порядку контролю за ходом та якістю підготовки у міжрайонних управліннях водного господарства розроблені пообєктні графіки ремонтних робіт.
Станом на 15 березня 2013 року площа підготовки зрошувальних систем становить 30,1 тис.га (95% до плану підготовки). Проведено  ремонт 86 насосно-силових агрегатів (90%  від запланованого  на підготовчий період) на  21 міжгосподарської насосної станції (79%  від запланованого  на підготовчий період). Лівобережне та Тальнівське міжрайонні управління водних ресурсів повністю завершили роботи по підготовці міжгосподарських насосних станцій. Правобережне
завершує дану роботу. Проведено ремонт 12 гідротехнічних споруд на зрошувальних системах (31%  від запланованого  на підготовчий період). Станом на 15 березня не проведено ремонт жодної гідротехнічної споруди Лівобережним та Правобережним міжрайонними управліннями водного господарства. Підготовлено 158,6 км міжгосподарських трубопроводів  (86 % до плану підготовки). В той час коли Тальнівське міжрайонне управління водного господарства виконало дану роботу на 100 %, Правобережне  - на 96%, то Лівобережне  - на 73 %.


Завершують роботи  з підготовки внутрішньогосподарських меліоративних фондів  зрошувальних систем і господарства області. Підготовлено 429,5 км  внутрішньогосподарських трубопроводів, або 77% від запланованого  на підготовчий період. Підготовлено 2 насосно-силових агрегатів на  2 внутрішньогосподарських насосних станціях. Завершуються роботи з підготовки дощувальної техніки. На жаль, станом на 15 березня поточного року не підготовлено жодної дощувальної машини у зоні діяльності Лівобережного міжрайонного управліннями водного господарства.
Осушувальні системи підготовлені на площі 39,3 тис.га (89% до плану підготовки).  Підготовлено 623,1 км міжгосподарських осушувальних каналів (81% до плану підготовки). Проведено ремонт 60 гідротехнічних споруд на осушувальних системах (65% до плану підготовки). Силами Лівобережного міжрайонного управліннями водного господарства виконані роботи з очищення міжгосподарських каналів від замулення в обсязі 2,8
тис.м 3 , або       57 % обєму від запланованого по облводресурсів.
Силами Лівобережного міжрайонного управління водного господарства  були виконані роботи по очищенню внутрішньогосподарських каналів в об’ємі    2,6 тис.м3.
Терміни підготовки зрошувальних систем встановлені  до 1 квітня, а осушувальних до 1 червня поточного року. Розроблено та затверджено начальником облводресурсів графік перевірки готовності насосних станцій працівникам обласного управління. Необхідно вжити всіх можливих заходів для завершення підготовчого періоду та забезпечити подачу води на поля згідно заявок землекористувачів.


У звязку із очікуваним весняним потеплінням та значним випаданням опадів у березні, особливо в суміжних областях, силами експлуатаційних служб міжрайонних управлінь водного господарства Черкаського облводресурсів, для забезпечення безперешкодного попуску повеневих вод через магістральні канали, здійснюється контроль за технічним станом водогосподарських систем та гідротехнічних споруд на осушувальних системах. Спільно із органами МНС та органами місцевого самоврядування проводяться обстеження основних водоприймачів та міжгосподарських каналів. Встановлюються особливо небезпечні місця, де можливе виникнення підтоплення або затоплення територій, в тому числі по населених пунктах в зоні дії осушувальних систем. Зокрема такі обстеження проведено Лівобережним МУВГ в Золотоніському районі в межах дії Золотоніської та Супійської осушувальних систем. Вживаються заходи по розчищенню від засмічення гідротехнічних споруд. На магістральному каналі р.Тясмин Тясминської осушувальної системи Правобережним МУВГ ліквідовано 2 затори.  
В Правобережному та Лівобережному міжрайонних управліннях водного господарства, за участю фахівців облводресурсів,  проведено навчання машиністів насосних станцій за програмами по Правилах технічної експлуатації електроустановок споживачів,  пожежної безпеки, безпечної експлуатації електроустановок, а також з питань охорони праці, техніки безпеки на виробництві та виробничої санітарії. Після закінчення навчань, спеціальними комісіями проведено перевірку знань. Аналогічні навчання заплановано провести в Тальнівському МУВГ.

На меліоративних системах області продовжують виконуватись ремонтно-доглядові роботи. З початку ремонтного періоду, станом на 12 березня поточного року  проведено ревізію 67 насосно-силових агрегатів. Підготовлено до вегетаційного сезону 72 гідротехнічні споруди. Проведено часткове очищення осушувальних каналів на міжгосподарській осушувальній мережі. При цьому вийнято 2,8 тис.куб.м  мулу. Вирубано чагарники на укосах і бермах каналів на загальній площі 33 га. Виконується поточний ремонт меліоративних обєктів. Силами Тальнівського міжрайонного управління водного господарства здійснюється ремонт напірного  трубопроводу Тальнівської міжгосподарської зрошувальної системи. У звязку із нестачею бюджетного фінансування, перед Держводагентством України порушено питання про надання дозволу на використання труб із резервного фонду для завершення цієї роботи.   

На виконання Галузевої програми підвищення енергоефективності на водогосподарських системах України до 2014 року, в облводресурсів постійно проводиться  робота щодо зменшення обсягів споживання електроенергії на власні потреби.  
Проведено аналіз споживання електричної енергії на власні потреби у 2012 році та визначено місця міжрайонних управлінь водного господарства за цим рейтинговим показником. Відсоток електроенергії спожитої на власні потреби до загальної кількості її використання зменшується, що є позитивним показником:
Фахівцями служби енергетики  проводиться поточний ремонт та налагоджування насосно-силового обладнання насосних станцій, які будуть задіяні у поливі сільськогосподарських культур в 2013 році. Зокрема, станом на 21 лютого поточного року виконано ремонт двох електродвигунів потужністю 5,5 кВт та 160 кВт з насосних станцій Тальнівської зрошувальної системи, двох дренажних насосів ВК-1/16 Домантівської НСП та Черкаської ГНС, вакуум насоса ВВН-1,5 Піщанської ГНС.
Ліцензованими електротехнічними лабораторіями управлінь водного господарства проведено випробування та перевірка:
- засобів індивідуального захисту Домантівської ГНС;
- трансформаторів струму насосних станцій Тальнівської зрошувальної системи.
Управліннями складено та узгоджено з Державною інспекцією енергонагляду графіки технічного огляду насосних станцій, щодо подачі напруги на трансформаторні підстанції насосних станцій які будуть працювати в поливний період 2013 року.  В міжрайонних управліннях водного господарства розпочаті навчання водіїв автотранспортних засобів та механізаторів за Правилами дорожнього руху та Правилами охорони праці в автомобільному транспорті. Зокрема таке навчання за 36-годинною програмою проведено в Правобережному МУВГ. Навчанням було охоплено 17 осіб. Агалогічні навчання будуть проведені і в інших підпорядкованих організаціях.В організаціях облводресурсів продефектовано наявний парк техніки та механізмів, в тому числі тієї, яка поставлена на зберігання на зимовий період. Ремонту підлягає 31 автотранспортний засіб.
Складено графіки ремонтів, якими передбачено максимальне завантаження ремонтно-механічних майстерень у зимовий період.
Станом на 11 лютого  поточного року по облводресурсів в ремонті перебуває 10 одиниць автотракторної техніки. Решта перебуває в очікуванні ремонту.Службами охорони праці облводресурсів та міжрайонних управлінь водного господарства проводиться перегляд інструкцій з охорони праці, оновлення наказів про закріплення відповідальних осіб за безпечне виконання робіт та розподіл обовязків з питань охорони праці.
Розроблено та затверджено наказом по облводресурсів від 5 січня 2013 року №5 Порядок повідомлення про нещасні випадки, професійні захворювання, ДТП, аварії. Крім того, підготовлено та доведено до підвідомчих організацій заходи з охорони праці при пропуску повені в 2013 році.
Порядок повідомлення про нещасні випадки, професійні захворювання, ДТП, аварії.


На виконання спільного наказу Державного агентства водних ресурсів та Міністерства аграрної політики та продовольства України « Про підготовку меліоративних систем, поливної техніки та дощувальних машин до роботи у 2013 році», підготовлено наказ в зоні діяльності облводресурсів. Наказом встановлені основні терміни підготовки зрошувальних та осушувальних систем, а також визначені основні виконавці та обсяги робіт. З наказом можна ознайомитись тут.


Назад до змісту | Назад до головного меню